107,6 FM

Lekarze na eksport

Wykształceni w Polsce lekarze zasilają zachodnie systemy zdrowia - pisze wtorkowy "Nasz Dziennik". Tymczasem średni roczny koszt kształcenia w przeliczeniu na jednego studenta medycyny to niemal 40 tys. zł.

Jak czytamy, nie wszyscy absolwenci medycyny po zakończeniu studiów podejmują pracę w naszym kraju. "Jak informuje nas resort zdrowia, w roku akademickim 2017/2018 całkowita liczba studentów kierunku lekarskiego na uczelniach finansowanych i nadzorowanych przez ministra zdrowia wynosiła 26 277, z których 19 622 to obywatele polscy, a 6655 - cudzoziemcy" - podaje gazeta.

"Nasz Dziennik" informuje jednocześnie, że średni roczny koszt kształcenia w przeliczeniu na jednego studenta medycyny to niemal 40 tys. zł.

"Dane szacunkowe odnośnie do liczby pracujących, kształcących się oraz migrujących lekarzy i pielęgniarek podawane są przez OECD. W naszym kraju przywołuje się te dane, mówiąc przede wszystkim o braku lekarzy w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. I prawdą jest, że sytuujemy się w tym wskaźniku bardzo nisko. Jednak w liczbie kształconych lekarzy jesteśmy na wyższym miejscu w rankingu OECD" - mówi "Naszemu Dziennikowi" dr hab.n.med.,dr n. prawn. Jakub Pawlikowski, kierownik Samodzielnej Pracowni Socjologii Medycyny Katedry Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Dr Pawlikowski zauważa przy tym, że "mamy dużą rozbieżność pomiędzy liczbą lekarzy kształconych w naszym kraju a liczbą lekarzy pracujących w Polsce". "Głównym problemem jest nie tyle mała liczba miejsc na studniach medycznych, co brak umiejętności zagospodarowania na polskim rynku pracy osób wykształconych za pieniądze polskiego podatnika. Nasi lekarze zasilają rynki krajów europejskich" - mówi Pawlikowski.

« 1 »
 • Tomaszl
  11.12.2018 11:07
  Nasi lekarze są cenieni i docenieni za granicą naszego kraju. Szczególnei dotyczy to młodych lekarzy, którzy mają mało do stracenia w Polce i bardzo dużo do osiągniecia za granicami naszego kraju.
  A co do kosztu studiów - kłania sie kolejny raz założenie "darmowego" kształcenia. Kraje bogatsze od nas sobie z tym radzą, warto popatrzeć jak działa rynek studiów płatnych i rynek fundowanych stypendiów czy pożyczek studenckich.
  doceń 4
 • Gość
  11.12.2018 11:34
  A inni absolwenci wyższych uczelni wyjeżdżający za granicę Naszego Dziennika nie bolą? Powody wyjazdów trzeba zwalczać a nie biadolić.
  doceń 8
 • KTOŚKA
  11.12.2018 14:36
  Brawo za zbliżony do stanu faktycznego koszt studiów, razem około 240 tys., a nie mityczny milion złotych krążący w mediach i podawany nawet czasem przez polityków. Prawdziwe miliony są marnotrawione na kierunki studiów, po których 90% absolwentów nie pracuje w zawodzie. Cóż, praca w większości specjalizacji lekarskich jest tak niebezpieczna w Polsce pod względem fizycznym, psychicznym i prawnym, że wcale się nie dziwię migracji. Lepiej być dobrym lekarzem i szczęśliwym człowiekiem za granicą niż sfrustrowanym i przemęczonym w Polsce. Ja jednak cały czas mam nadzieję (może naiwnie), że coś się zmieni... Bo migracja z takich powodów bardzo źle świadczy o naszym państwie.
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama