107,6 FM

Morawiecki złożył wniosek o wyrażenie rządowi przez Sejm wotum zaufania

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się w środę do marszałka Sejmu z wnioskiem o wotum zaufania, o to - jak powiedział - żeby Wysoka Izba mogła wyrazić swoje zdanie, czy ma być kontynuowany program reform.

Premier zabrał głos podczas posiedzenia Sejmu w środę. "Mija teraz trzy lata rządów PiS, Zjednoczonej Prawicy, rządów, które zdecydowanie zmieniły sposób patrzenia na politykę gospodarczą, politykę społeczną" - mówił szef rządu.

"W nawiązaniu do tego mamy dzisiaj na pewno pewien zakręt, który chcemy w dyskusji, w pewnej debacie wyjaśnić, co dla społeczeństwa jest tą drogą, którą społeczeństwo wybiera - czy ta droga wspólnotowa - droga, gdzie jest odpowiedzialność za wszystkich, za całą naszą wspólnotę - czy droga, która wcześniej w różnych latach III RP była proponowana" - dodał.

Premier ocenił, że jego propozycja jest jasna i chciałby ją wzmocnić w dyskusji, ale to od decyzji Sejmu będzie zależeć, czy będzie "mandat do kontynuowania reform".

"Zwrócę się zaraz do pana marszałka Sejmu z wnioskiem o wotum zaufania, o to, żeby Wysoka Izba mogła wyrazić swoje zdanie w odniesieniu właśnie do tego, czy ma być kontynuowany program reform, zmian, który zaproponowaliśmy" - powiedział Morawiecki.

"Jednocześnie też jest to ważne dlatego, że zbliża się jutro i pojutrze posiedzenie Rady Europejskiej, posiedzenie bardzo ważne i na tym posiedzeniu Rady Europejskiej ja muszę mieć pewność, że rząd ma mandat, że rząd ma poparcie większości parlamentarnej, dlatego taki wniosek składam do pana marszałka i proszę o jego procedowanie" - dodał premier.

Wprowadziłem do porządku obrad w tej chwili punkt dotyczący wyrażenia rządowi wotum zaufania, za chwilę premier Morawiecki zabierze głos - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński

Sprawę wniosku zgłoszonego przez Morawieckiego omówił konwent seniorów. "Informuję, że wprowadziłem do porządku dziennego ten punkt w tej chwili, za chwilę poproszę prezesa rady ministrów o zabranie głosu. Później ogłoszę przerwę 30-minutową, bo takie jest uzgodnienie na konwencie seniorów, przed rundą zadawania pytań" - powiedział w środę przed południem Kuchciński.

Marszałek ogłosił następnie krótką przerwę w obradach, aby posłowie chcący zabrać głos mogli zapisać się na listę.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, debata nad wnioskiem o wotum zaufania obejmuje wyłącznie zadawanie pytań premierowi i jego odpowiedzi na pytania.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama