107,6 FM

Papież: Kara śmierci jest sprzeczna z Ewangelią i nieludzka

Uciekanie się do kary śmierci jest nieludzkie, to "kara sprzeczna z Ewangelią" - to słowa papieża Franciszka z przesłania przekazanego podczas audiencji w poniedziałek dla delegacji Międzynarodowej Komisji Przeciwko Karze Śmierci.

We wręczonym podczas spotkania tekście przemówienia, opublikowanego przez Watykan, Franciszek podkreślił, że każde życie jest święte i należy je chronić bez żadnych wyjątków.

Kara śmierci - dodał - "jest sprzeczna z samą Ewangelią, bo prowadzi do zgładzenia życia, które zawsze jest święte w oczach Stwórcy". "Tylko Bóg jest prawdziwym sędzią i gwarantem" - podkreślił.

Franciszek przypomniał, że w przeszłości najwyższy wymiar kary uważano za logiczną i sprawiedliwą konsekwencję oraz że także w "Państwie Papieskim uciekano się do tej nieludzkiej formy kary", co było "lekceważeniem prymatu miłosierdzia nad sprawiedliwością".

Położył nacisk na to, że Katechizm Kościoła Katolickiego odrzuca karę śmierci jako wymierzoną w godność człowieka.

Papież zaapelował do wszystkich państw o przyjęcie moratorium w celu zniesienia kary śmierci, mimo że - jak zaznaczył - wiążą się z tym "złożone procesy polityczne".

« 1 »
 • WIARA CZYNI CUDA
  18.12.2018 12:41
  Ci którzy bronili naszej ojczyzny, wiary i kościoła na przestrzeni wieków walcząc i zabijając jak np. obrońcy Poczty Polskie, Westerplatte, Orlęta Lwowskie itd itd zatem trafili do piekła?
 • Anonim (konto usunięte)
  22.12.2018 00:58
  Ha jednej rzeczy nie rozumiem do końca. Dlaczego miłosierdzie ma się kłócić ze sprawiedliwością. Wierzę nadużycie albo nieporozumienie. Miłosierdzie dla przykładu można rozumieć w ten sposób, nawet jeśli sprawca zamordował swoją ofiarę w sposób straszliwy, to my pozbywamy go życia w możliwie szybki i stosunkowo prosty sposób, bo celem nie jest zadawanie cierpienia, tylko wymierzenie sprawiedliwej kary. Głośno myślę.
  doceń 3
 • Karol
  22.12.2018 14:55
  1. Zdziwiło mnie, że ns katolickim ponoć forum długo szły uzasadnienia w rodzaju "katolik powinien być za/przeciw karze śmierci, bo ja tak a tak interpretuję Objawienie, i już". (Zreszta, równie "zabawnie jest ze znajomością p. karnego i kryminalistyki). Dopiero po jakimś czasie odwołano się do nauczania Kościoła. 2. I tu pojawia się kolejny problem: papież Franciszek wbrew XX wiekom nauczania, ze kara śmierci jest dopuszczalna pod pewnymi warunkami, dopisał do Katechizmu, że nie jest, i już. 3. Proszę zwrócić uwagę np. na Wyznanie wiary dla waldensów, gdzie mają też wyznać, że k.ś jest dopuszczalna. 4. I jeszcze, warto rozważyć nawrócenie skazanego na śmierć za zabójstwo J. Fescha. Dla wierzących życie doczesne nie jest najwyższą wartością.
 • Marek Rawicz
  02.05.2019 19:40
  Przeczytałem tę dyskusję i odniosłem wrażenie, jak by to była dyskusja głównie na temat moralnych aspektów praktycznego stosowania kary śmierci, czyli problemu kwestii niejako marginalnych w porównaniu z wypowiedzią Papieża i zmianą Katechizmu KK.

  Należę do tych wierzących, którzy uznają, iż Katechizm KK ich obowiązuje jako najbardziej miarodajna wykładnia zasad wiary. Są oczywiście przepisy Katechizmu KK, których nie rozumiem (jak chociażby boska natura Trójcy Św.) i nie próbuję "kombinować" jak rozumieć tego rodzaju fundamentalne tajemnice wiary.

  Słowa Franciszka, że "śmierć jest sprzeczna z Ewangelią", i idące za nimi decyzje co do treści Katechizmu KK są jednak zupełnie szokujące z zupełnie innych powodów, niż te, które tu podniesiono.

  Pamiętam, że dopuszczalność kary śmierci sankcjonował Katechizm uchwalony na Soborze Trydenckim, a postanowienia Katechizmu uchwalonego w wersji Vaticanum II dot. kary śmierci nie zmieniały w sposób fundamentalny pierwotnej oceny tej kary. Co więcej po kilku czy kilkunastu latach JP II zmienił treść niektórych kanonów nadal podtrzymując uznanie, że wykonanie kary śmierci jest słuszne. Warto tu przypomnieć także kanon 2266: „Ochrona wspólnego dobra społeczeństwa domaga się unieszkodliwienia napastnika. Z tej racji tradycyjne nauczanie Kościoła uznało za uzasadnione prawo i obowiązek prawowitej władzy publicznej do wymierzania kar odpowiednich do ciężaru przestępstwa, nie wykluczając kary śmierci w przypadkach najwyższej wagi.”

  Dzisiaj Papież Franciszek stwierdza, że: „Kara śmieci jest SPRZECZNA Z EWANGELIĄ”.

  Dla człowieka nie pozbawionego zdolności myślenia logicznego słowa Papieża Franciszka oznaczają wprost, że Kościół przez stulecia, a ostatnio JP II w sposób oficjalny, ex cathedra sankcjonował moralność sprzeczną z Ewangelią!!! To jest nie do pojęcia. I nie jest to kanon Katechizmu, którego treści katolik nie jest w stanie pojąć z racji natury treści tego kanonu. Jest to jakaś sprzeczność, która obraża boski dar rozumności przydany każdemu człowiekowi.

  A może czegoś tu nie rozumiem? Rad będę, gdy wątek ten ożyłby ponownie dyskusją na tematy ściśle związane z wiarą.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama