107,6 FM

P. Jaki: Po podpisaniu przez prezydenta noweli do ustawy o SN pierwszym prezesem SN jest Małgorzata Gersdorf

Po podpisaniu nowelizacji ustawy o SN przez prezydenta Andrzeja Dudę I prezesem Sądu Najwyższego "zostaje z powrotem" Małgorzata Gersdorf - powiedział we wtorek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. "W polityce trzeba szukać kompromisów, najważniejsze elementy reformy zostają" - dodał.

W poniedziałek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował PAP, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, umożliwiającą sędziom SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu.

Patryk Jaki, pytany o tę sprawę w Polsat News, podkreślił, że po podpisaniu noweli przez prezydenta I prezesem Sądu Najwyższego "zostaje z powrotem Małgorzata Gersdorf".

"W polityce trzeba często szukać kompromisów. Najważniejsze elementy tej reformy zostają - duża część nowych sędziów w Sądzie Najwyższym zostaje, Izba Dyscyplinarna, która jest bardzo istotna z punktu widzenia ustrojowego - również jest elementem, który zostanie już na zawsze" - powiedział Jaki.

Zadeklarował, że rząd jest nadal zdeterminowany, aby wprowadzać zmiany w wymiarze sprawiedliwości. "Dużo zmian udało się wprowadzić. Jesteśmy zdeterminowani, aby konsekwentnie wprowadzać zmiany. Z drugiej strony jesteśmy politykami i widzimy, że jeżeli jest nacisk polityczny, to staramy się na tyle, na ile to możliwe, racjonalnie podejmować decyzje" - wyjaśnił wiceszef MS.

Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o SN 21 listopada, dwa dni później ustawę przyjął Senat. Nowela trafiła do prezydenta, który zgodnie z przepisami miał 21 dni na jej podpisanie. Termin ten upływał 17 grudnia w poniedziałek.

Nowelizacja dotyczy przepisów ustawy o SN z grudnia 2017 r., która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. Zgodnie z nowelą, sędzia SN albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia na podstawie obecnych przepisów, z dniem wejścia w życie tej nowelizacji powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 r. "Służbę na stanowisku sędziego SN albo sędziego NSA uważa się za nieprzerwaną" - głosi nowelizacja.

Sędziowie ci mogą jednak pozostać w stanie spoczynku, jeśli w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji złożą oświadczenie, że mają taką wolę; oświadczenie ma być składane prezydentowi za pośrednictwem Krajowej Rady Sądownictwa.

Nowela zakłada też, że jeśli na jej podstawie do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym powrócił sędzia, który zajmował stanowisko I prezesa SN lub prezesa SN, kadencję uważa się za nieprzerwaną. Regulacje dotyczą I prezes SN Małgorzaty Gersdorf oraz dwóch prezesów Izb SN - Stanisława Zabłockiego i Józefa Iwulskiego.

« 1 »
 • art
  18.12.2018 12:56
  Jacy mądrale! Krytykować i pyskować! A żaden nie powie co robić gdy wszyscy wokół mają większe armie…
  A nie tak dawno darliście chałapy na Antoniego .. zapomnieliście już? Gdy tylko co wybitniejsi spróbują…Pawłowicz, Macierewicz, Ojciec Rydzyk, x.Jankowski… zaraz jakieś Katoliki, Ogórki i Dremory inne ich szarpią, i Kościół … w zastępstwie strzałów w potylicę, „czyszczą” z „homoseksualizmu” , powiedzmy.
  A zresztą, na nas i armia niepotrzebna. Wystarczy iż jakiś WIADOMY instytut ogłosi iż złoty to tylko kupa papieru…

  I tak mamy gdzieś od Sobieskiego. Chocholi taniec! I nie widać Nadziei! Cholera, wiecie, człowieka bierze… . I zazdrość!!! Patrzcie takie Japończyki- pobite, zniszczone, upokorzone, okupowane… a jak czytam, armię szykują.
  Takie Niemce…pobite, zniszczone, upokorzone, okupowane…a jak widać nasze burki się łaszą
  Takie Koreańczyki… i te i te… jeszcze niedawno za Murzynami a teraz… te „lepsze”haubice samojezdne nam sprzedają… a od tych „gorszych”, dumy i godności się uczyć…

  A przecież mieli jeszcze gorszy start niż my… hi, hi… „zwycięzcy”. Przecież za takiego cara mogliśmy …jak Japończyki, jak Koreańczyki, jak Niemce, jak Chińczyki Miałeś chamie złoty róg! Ale my z kosami w pole…bo ci z Zachodu obiecali błyskotki. Idioci! I teraz ta sama mentalność nadal!
  Na PO, na Kościół, na Stalina, na wszystkich narzekacie. I wyśmiewacie Rosjan, Ukraińców, PiS jak powyżej…
  Spójrzcie tylko na siebie. Na tą swoją żałosną, żebraczą pisaninę. kogo się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie
  doceń 2
 • velario
  18.12.2018 13:00
  Żadna nowina. M. Gersdorf była I Prezesem SN również przed podpisem Prezydenta, gdyż jej kadencję określa Konstytucja, której nie można zmienić ustawą zwykłą. Zarówno ten przypadek, jak i przypadek nowelizacji ustawy o IPN, z której PiS też wycofał się z podkulonym ogonem, pokazują, jak ważne jest, by stanowiąc prawo przestrzegać pewnego niepisanego "przykazania" - nie uchwalaj dziwnych i niekonstytucyjnych ustaw nadaremno.
 • A.G.
  18.12.2018 16:12
  Minister Jaki opowiada bajki dla ciemnego ludu.
  doceń 1
 • czloax
  18.12.2018 23:21
  Potośmy do Unii przystąpili, żeby Berlin i Paryż nam dyktowali sami bezkarnie łamiąc traktaty? Po to prawicę wybierali, żeby wzorem PO/PSL stanowiła marionetkowy rząd? Po to na katolików głosowali, żeby nic nie zrobili w sprawie aborcji? Czy na tym świecie naprawdę się inaczej nie da? Dla mnie póki co jeden jest prawdziwy polityk - Marek Jurek, co nie szedł z diabłem na kompromisy ale musiał oddać stołki. Głosowałem nań w wyborach prezydenckich. Co z tego, skoro uzyskał 1 czy 2 % poparcia. Wszak nawet w tym katolickim kraju gawiedź nie za Bogiem głosuje ale za garem.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama