107,6 FM

Doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK: Co z aborcją eugeniczną?

Sprawa czekającego już ponad rok na rozpatrzenie poselskiego wniosku o stwierdzenie niekonstytucyjności aborcji eugenicznej nie znalazła się wśród tematów wystąpień Julii Przyłębskiej i prezydenta Andrzeja Dudy na dzisiejszym Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów TK. Pytani przez KAI posłowie PiS komentują tę sprawę niechętnie lub w ogóle.

Uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK organizowane jest co roku. Zgodnie z ustawą, podczas spotkania omawiana jest informacja o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Na posiedzenie zapraszani są prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele organów władzy publicznej.

Julia Przyłębska w swoim wystąpieniu stwierdziła, że rok 2017 był rokiem stabilizacji funkcjonowania Trybunału. Jej zdaniem, TK w ubiegłym roku podjął się rozstrzygnięcia spraw ważnych dla obywateli. - Generalnie wiele orzeczeń wydanych przez Trybunał w 2017 r. miało istotne znaczenie dla ochrony konstytucyjnych wolności i praw obywateli - mówiła prezes TK. Sprawy aborcji eugenicznej jednak nie poruszyła.

Z kolei prezydent Andrzej Duda skrytykował przedstawicieli tych władz, którzy mają uprawnienie skierowania ustawy do TK i podnoszą zarzuty dotyczące konstytucyjności, ale nie kierują jej do zbadania przez TK.

Wyraził też przekonanie, że działalność Trybunału Konstytucyjnego „również w nadchodzących latach będzie przykładem kompetentnego i pełnego szacunku podejścia do naszej ustawy zasadniczej”.

Prezydent jednak nie podjął tematu wniosku dotyczącego aborcji eugenicznej. Wcześniej zapowiadał m.in., że jeśli trafi do niego uchwalona przez parlament obywatelska ustawa zakazująca aborcji dzieci podejrzewanych o wrodzone wady i choroby, to ją podpisze.

Anna Sobecka już dwukrotnie apelowała do prezes TK z apelem o „jak najszybsze rozpatrzenie skargi konstytucyjnej dotyczącej dopuszczalności aborcji w przypadku przesłanki eugenicznej”. Julia Przyłębska zapewniała, że wniosek "z uwagi na jego szczególny charakter" jest rozpatrywany przez Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie.

- Apelowałam, licząc, że ta sprawa znajdzie się w harmonogramie posiedzeń Trybunału i że otrzymamy w końcu orzeczenie i stwierdzenie o niekonstytucyjności tego zapisu z ustawy [z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - KAI]. Ale jak widać nie ma woli do tego - powiedziała KAI poseł Sobecka.

"Nie mam nic więcej do powiedzenia" - dodała Anna Sobecka.

Braku poruszenia wątku dotyczącego aborcji eugenicznej w wystąpieniach prezydenta i prezes TK nie chciał skomentować poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, autor złożonego w Trybunale wniosku.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama