107,6 FM

Doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK: Co z aborcją eugeniczną?

Sprawa czekającego już ponad rok na rozpatrzenie poselskiego wniosku o stwierdzenie niekonstytucyjności aborcji eugenicznej nie znalazła się wśród tematów wystąpień Julii Przyłębskiej i prezydenta Andrzeja Dudy na dzisiejszym Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów TK. Pytani przez KAI posłowie PiS komentują tę sprawę niechętnie lub w ogóle.

Uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK organizowane jest co roku. Zgodnie z ustawą, podczas spotkania omawiana jest informacja o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Na posiedzenie zapraszani są prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele organów władzy publicznej.

Julia Przyłębska w swoim wystąpieniu stwierdziła, że rok 2017 był rokiem stabilizacji funkcjonowania Trybunału. Jej zdaniem, TK w ubiegłym roku podjął się rozstrzygnięcia spraw ważnych dla obywateli. - Generalnie wiele orzeczeń wydanych przez Trybunał w 2017 r. miało istotne znaczenie dla ochrony konstytucyjnych wolności i praw obywateli - mówiła prezes TK. Sprawy aborcji eugenicznej jednak nie poruszyła.

Z kolei prezydent Andrzej Duda skrytykował przedstawicieli tych władz, którzy mają uprawnienie skierowania ustawy do TK i podnoszą zarzuty dotyczące konstytucyjności, ale nie kierują jej do zbadania przez TK.

Wyraził też przekonanie, że działalność Trybunału Konstytucyjnego „również w nadchodzących latach będzie przykładem kompetentnego i pełnego szacunku podejścia do naszej ustawy zasadniczej”.

Prezydent jednak nie podjął tematu wniosku dotyczącego aborcji eugenicznej. Wcześniej zapowiadał m.in., że jeśli trafi do niego uchwalona przez parlament obywatelska ustawa zakazująca aborcji dzieci podejrzewanych o wrodzone wady i choroby, to ją podpisze.

Anna Sobecka już dwukrotnie apelowała do prezes TK z apelem o „jak najszybsze rozpatrzenie skargi konstytucyjnej dotyczącej dopuszczalności aborcji w przypadku przesłanki eugenicznej”. Julia Przyłębska zapewniała, że wniosek "z uwagi na jego szczególny charakter" jest rozpatrywany przez Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie.

- Apelowałam, licząc, że ta sprawa znajdzie się w harmonogramie posiedzeń Trybunału i że otrzymamy w końcu orzeczenie i stwierdzenie o niekonstytucyjności tego zapisu z ustawy [z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - KAI]. Ale jak widać nie ma woli do tego - powiedziała KAI poseł Sobecka.

"Nie mam nic więcej do powiedzenia" - dodała Anna Sobecka.

Braku poruszenia wątku dotyczącego aborcji eugenicznej w wystąpieniach prezydenta i prezes TK nie chciał skomentować poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, autor złożonego w Trybunale wniosku.

« 1 »
 • Stanisław_Miłosz
  18.12.2018 22:16
  Zjednoczona Prawica (Prawica? Prawica, to "Bóg, Honor, Ojczyzna") zmarnowała niepowtarzalną okazję uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zagwarantowaniem mocą państwa pełnego prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. A choćby już w tej ograniczonej do zakazu eugeniki z powodu "podejrzenia" wersji.
  W 1918 roku Rzeczpospolitą stać było na odwagę, by (chyba) jako pierwsze państwo w Europie przyznać pełne prawa wyborcze kobietom, choć też były różne opcje i nurty polityczne. Ale w tej sprawie był konsensus.

  A na "świecie" już się przebąkuje o ulegalnieniu aborcji postnatatalnej, czyli pourodzeniowej. Gdy się urodzony produkt nie uda, to się go "odrzuci". Humanitarnie, zgodnie z procedurą - szpilorem, gdzież by tam nożyczkami, czy złamaniem kar(cz)ku. A procedury, ustali państwo. Na podstawie zaleceń dobrych praktyk medycznych demokratycznie uchwalonych przez WHO.
  doceń 1
 • Kuba
  18.12.2018 23:09
  Pis odejdzie za rok, to pewne. Lepiej pomyślmy o tym - jaka alternatywa dla PO? Straszna perspektywa... Ich powrót do władzy. Boję się. Posłowie PiS! Zapłacicie za zmarnowaną szansę od Boga i za zawiedzione nadzieje! Jak Ludwik XVI.
  doceń 0
 • Anonim (konto usunięte)
  19.12.2018 01:27
  Co ciekawe, z tego co pamiętam, to w 1993 roku TK już potwierdził niekonstytucyjność aborcji. Mylę się?
  doceń 1
 • Anonim (konto usunięte)
  19.12.2018 01:28
  O rany, skomentowałem, zanim doczytałem do końca, przepraszam
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama