107,6 FM

"Poprzez Zwiastowanie Bóg zmienia bieg historii"

Tajemnicy zwiastowania, która całkowicie zmienia historię człowieka poświęcił Papież homilię wygłoszoną w kaplicy Domu św. Marty. Odniósł się w niej do historii spotkania Archanioła Gabriela z Maryją w Nazarecie, o której pisze św. Łukasz (1, 26-38).

Ojciec Święty wspomniał, że bardzo trudno jest mówić na temat Zwiastowania, poprzez które „Bóg niespodzianek” całkowicie przekształcił sens życia człowieka. Zwiastowanie narodzin Bożego Syna wszystko zmieniło, Bóg się uniża, aby wszystkich zaskoczyć.

Zwiastowanie kluczowym momentem historii

“ Fragment Ewangelii św. Łukasza, który słyszeliśmy ukazuje kluczowy, najbardziej rewolucyjny moment historii. To sytuacja wstrząsająca, wszystko zmienia, historia staje na głowie. Trudno jest komentować ten fragment. A kiedy w Boże Narodzenie albo w uroczystość Zwiastowania wyznajemy wiarę, to mówiąc o tej tajemnicy przyklękamy. To chwila, która wszystko zmienia, wszystko, od korzeni. Liturgicznie więc dziś jest dzień korzeni – powiedział Papież. Dzisiejsza antyfona wskazuje na ten właśnie sens. Jest nim korzeń Jessego, z «którego wychodzi różdźka». Bóg się uniża, wchodzi w historię i robi to według swojego, oryginalnego stylu: poprzez zaskoczenie. Bóg niespodzianek zaskakuje nas po raz kolejny. ”

Ojciec Święty podczas homilii ponownie odczytał dzisiejszą Ewangelię, aby zgromadzeni mogli uświadomić sobie znaczenie zawartego w niej przesłania.

“ «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego» - mówił Papież. - A Maryja rzekła: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego». Wtedy odszedł od Niej anioł. ”

 
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama