107,6 FM

Czy w piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

Rzecznik Episkopatu odpowiada.

W piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego obowiązuje wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, tak jak w każdy piątek, chyba że została udzielona dyspensa – przypomina ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych zasadniczo nie obowiązuje w trzech przypadkach:
a) w piątki, w które wypada uroczystość (kanon 1251);
b) dni w randze uroczystości (np. piątek w Oktawie Wielkanocy), oraz
c) gdy zostanie udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego (kanon 87 § 1).

W roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę. Oktawa Wielkanocy ma rangę uroczystości (grupa I), a oktawa Narodzenia Pańskiego ma rangę święta (grupa II), co zostało określone w „Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartej w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim (str. [84]). Tak więc oktawa Narodzenia Pańskiego – mając rangę święta, a nie uroczystości – nie znosi obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek.

W związku z tym, w piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego (w bieżącym roku – 28 grudnia) obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego – podkreśla rzecznik Episkopatu.

« 1 »
 • Natan
  28.12.2018 09:01
  Irytuje mnie od jakiegoś czasu to, że najważniejszą sprawą po Świętach dla wielu katolików jest problem, czy w piątek mogę jeść mięso czy nie. Czy w Polsce mamy jeszcze katolicyzm, czy już tylko tradycję katolicką?
  doceń 11
 • zamieszanie
  28.12.2018 11:41
  Błędne poglądy na temat postu
  Błędny pogląd: Apostoł Paweł zalecał post małżeństwom (1 Koryntian 7:5, Biblia gdańska).
  Fakt: W najstarszych manuskryptach biblijnych w 1 Koryntian 7:5 nie ma mowy o poście

  *. Najwyraźniej kopiści przepisujący Biblię dodali wzmiankę o poście nie tylko w tym miejscu, ale też w Mateusza 17:21, Marka 9:29 oraz w Dziejach 10:30. Większość współczesnych przekładów Biblii pomija tę nieprawdziwą informację.
  Błędny pogląd: Chrześcijanie powinni pościć, żeby upamiętniać 40-dniowy post Jezusa na pustkowiu po chrzcie.
  Fakt: Jezus nigdy nie zalecał takiego postu. W Biblii nie ma też żadnej informacji, że przestrzegali go pierwsi chrześcijanie
  * Bruce M. Metzger, A Textual Commentary on the Greek New Testament, wydanie trzecie, s. 554..
  Błędny pogląd: Chrześcijanie powinni pościć, kiedy upamiętniają śmierć Jezusa.
  Fakt: Jezus nie polecił swoim uczniom pościć w czasie upamiętniania jego śmierci, czyli podczas Wieczerzy Pańskiej (Łukasza 22:14-18). Chociaż powiedział, że będą pościć, kiedy umrze, nie był to nakaz, ale jedynie stwierdzenie, że coś takiego się wydarzy (Mateusza 9:15). W Biblii nakazano chrześcijanom, żeby nie przychodzili na tę uroczystość głodni (1 Koryntian 11:33, 34).
 • Jedrula
  28.12.2018 12:11
  Jak cię irytują problemy katolików to po co czytasz katolicką gazetę?
  doceń 3
 • Mcboro
  29.12.2018 09:26
  Przepisy są zrozumiałe. Tylko dlaczego mam wrażenie, że ilekroć słucham oficjalnych wypowiedzi o poście, to jakbym słuchał wykładni Izby Urzędu Skarbowego, w stylu "cebula to nie to samo, co czosnek i na nią jest inny VAT". To jest kazuistyka i żonglerka przepisami.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama