107,6 FM

Prezydent: Wierzę, że reformę wymiaru sprawiedliwości uda się zrealizować

Nie udało się w pełni zrealizować reformy w wymiarze sprawiedliwości, ale wierzę w to, że stopniowo uda się ją zrealizować - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podsumowując swoją dotychczasową prezydenturę, w tym jej ostatni rok.

"My, stawiając pewne sprawy, po prostu bronimy interesów Polski i Polaków, tak jak jest chociażby w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości. Chcemy, żeby Polacy byli zadowoleni z jego funkcjonowania. On wymaga zmian. Środowiska sędziowskie się z tym nie zgadzają, ponieważ wiele z nich traci przywileje przy tej okazji. Następuje też pewna wymiana kadr, bo chcieliśmy, żeby pokolenie sędziów, które ma przeszłość komunistyczną, odeszło, dlatego że wielu z tych sędziów było członkami partii komunistycznej. Chcemy, żeby to pokolenie odeszło. Opór materii jest ogromny i jest problem" - mówił prezydent w wywiadzie dla TVP Info.

Jak dodał, "na razie się nie udaje, bo jak widać, te środowiska mają swoje wpływy w różnych miejscach, mają swoich, że tak powiem, rzeczników, także w środowiskach wymiaru sprawiedliwości w Europie (...). I są problemy".

"Ale my spokojnie realizujemy swoje. Jeżeli nawet jest taka sytuacja, że z uwagi na orzeczenie wydane przez Trybunał Sprawiedliwości UE trzeba się o krok cofnąć, nadal realizujemy zmiany. Wierzę, że te zmiany doprowadzą nas przede wszystkim do tego, że Polacy będą uważali, że Polska staje się państwem sprawiedliwym. To jest dla mnie najważniejsze, żeby ludzie mieli poczucie, że sądy są sprawiedliwe, że Polska jest sprawiedliwym państwem" - powiedział.

Prezydent podkreślił, że "wymiar sprawiedliwości, sądownictwo, to jeden z fundamentów państwa". "Jeżeli większość ludzi ma poczucie, że sądy są niesprawiedliwe i źle działają, to państwo się chwieje w posadach, w związku z czym trzeba je umocnić. Umocnić je można tylko w ten sposób, że dokona się zmian w wymiarze sprawiedliwości" - wskazał.

"Cieszę się z tego, że jest dzisiaj Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w Sądzie Najwyższym. Nowa izba, nowo utworzona, w której są nowi sędziowie. Liczę na to, że takie trudne sprawy, gdzie ludzie rzeczywiście czuli się ogromnie skrzywdzeni, będą objęte tymi skargami nadzwyczajnymi i że SN dopuści i pochyli się nad nimi jeszcze raz" - zaznaczył Duda.

Jak zastrzegł, "oczywiście to jest decyzja prokuratora generalnego i innych podmiotów, które te skargi składają", bo są one składane za ich pośrednictwem. "Mam jednak nadzieję, że wiele osób odzyska poczucie sprawiedliwości i satysfakcję w wyniku orzeczeń, które zapadną" - dodał.

"Liczę też na to, że nowi sędziowie będą budowali nowe oblicze polskiego wymiaru sprawiedliwości - uczciwego, etycznego, dobrego, a nie takiego, który niestety można zobaczyć na niektórych nagraniach w internecie. To jest dla mnie bardzo ważne i mam nadzieję, że to się do końca uda" - podkreślił prezydent.

Pytany - w kontekście podpisanej 17 grudnia nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - jaki będzie dalszy los reformy sądownictwa, Duda odpowiedział, że "jak tylko będzie opublikowana, a podejrzewam, że jest już opublikowana, to wejdzie w życie".

"To nie było ustępstwo wobec Komisji Europejskiej, to było wykonanie pewnych wskazań i sugestii zgłoszonych przez TSUE, i w tym zakresie te zmiany, które zostały wprowadzone w ustawie, były zaproponowane przez Sejm. Analizowałem to, uznałem, że idzie to w kierunku, jaki wskazał Trybunał Europejski, stąd moja decyzja o podpisie, ponieważ jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, i ja także byłem zwolennikiem tego, żeby postanowienie wydane przez Trybunał Europejski uznać" - dodał Duda, odnosząc się do tej nowelizacji. Nowelizacja umożliwia sędziom SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu.

Prezydent odniósł się także do uwagi prowadzącej rozmowę, iż "to wielka odwaga reformować sądownictwo", bo oznacza "narażenie się na wiele zmasowanych, silnych ataków".

"To jest środowisko niezwykle wpływowe. Przede wszystkim to jest środowisko, które zasiada w najwyższym organie sądowniczym, jakim jest Sąd Najwyższy. SN jest tym najwyższym organem. To są wielce wpływowi ludzie. To są ludzie, którzy zza stołu sędziowskiego decydują o życiu i śmierci innych ludzi. Oczywiście w cudzysłowie o życiu i śmierci. Decydują o podstawowych sprawach życiowych" - zaznaczył w odpowiedzi Duda.

Pytany, czy "tych ataków będzie więcej", prezydent odpowiedział: "Nie wiem, czy ich będzie więcej". "Uważam, że zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości są nie tylko potrzebne, ale niezbędne właśnie dlatego, że ocena wymiaru sprawiedliwości jest zła. Poza tym to, co obserwujemy w ostatnim czasie, te niezwykłe demonstracje polityczne środowisk sędziowskich pokazują, jak bardzo środowiska sędziowskie są zepsute" - ocenił.

Jak zaznaczył, chodzi m.in. o zarzut upolitycznienia. "Zachowują się w taki sposób, na jaki sędziowie nigdy nie powinni sobie pozwolić" - dodał.

"Sędzia ma oczywiście prawo do swoich poglądów politycznych, ale to powinny być jego poglądy, z którymi on nie powinien wychodzić na ulicę, których nie powinien demonstrować w mediach i w innych miejscach. Takie jest moje przekonanie i myślę, że takie jest przekonanie wszystkich uczciwych, etycznych sędziów" - podkreślił prezydent Duda.

« 1 »
 • marek
  31.12.2018 07:39
  kadry to nie tylko "stara"generacja sędziow,lecz i także młode pokolenie,często b.źle wykształcone,trafiające na stanowiska sędziów w wyniku selekcji negatywnej,co ma później fatalne skutki w postaci niepsrawiedliwych a i po prostu absurdalnych wyroków;wielu ta praca po prostu przerasta intelektualnie,nie umieją logicznie mysleć,etc.
  doceń 6
 • Albert
  31.12.2018 10:12
  Niektórzy ludzie wierzą nawet w dziurę w ścianie!
  doceń 0
 • Kocór.
  31.12.2018 11:27
  Pan Prezydent ma dużą wiarę w Boga. Niestety że można zreformować Wymiar Sprawiedliwości w Polsce. Do tego potrzeba nie wiary tylko wiedzy której zabrakło. Dla obywatela który ma kontakt z sądami reformować trzeba rozpocząć od sądów pierwszej instancji. 1.Każda rozprawa powinna być filmowana i nagrywana. 2. Przywrócić ławników do orzekania w sprawach karnych. 3. Sędzia powinien odpowiadać finansowo za niesprawiedliwy wyrok. 4. Uchylony wyrok w Sądzie II Instancji nie powinien wracać do rozpatrzenia do tego samego Sądu nawet trzy razy. Czy kolega z tego samego Sądu podważy jego wyrok? 5. Opinie tzw.biegłych sądowych nie powinny być jedynym dowodem w sprawach karnych. To Sąd wyrok a nie biegli.
 • Tomaszszcz
  31.12.2018 16:36
  Panie Duda nie klam ! PAN I PIS oddaliscie Polskę w łapy ateistów i lewaków ż Brukseli! To są fakty! PAN swą własną ustawę o SN zawetował podpisując ustawę ta która PIS w ciągu kilku godzin przegłosowali a Pan swym podpisem spowodował że komuchy do SN WRÓCIŁY razem z gerdorf ! To też są fakty! Nie obronił Pan Polski! I przegra Pan wybory prezydenckie za 2lata! Za zdradę!

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama