107,6 FM

Rzecznik KEP: Zapowiedź najważniejszych wydarzeń w 2019 roku

Światowe Dni Młodzieży w Panamie, 100-lecie Konferencji Episkopatu Polski i 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską to tylko niektóre z wydarzeń w rozpoczynającym się roku 2019 - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

"Już w styczniu w Panamie papież Franciszek spotka się z młodymi z całego świata na Światowych Dniach Młodzieży. Jak poinformował przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP bp Marek Solarczyk, z Polski na Światowe Dni Młodzieży poleci 3,5-4 tys. młodych, co sprawi, że będą oni największą grupą wśród pielgrzymów z Europy. Wśród nich będzie 150 wolontariuszy krótkoterminowych i dwoje długoterminowych. Poza tym pielgrzymom z Polski towarzyszyć będzie 15 biskupów oraz 150 księży" - zaznaczył ks. Rytel Andrianik.

Dodał, że na młodych, którzy nie pojadą do Panamy, czekają inicjatywy w polskich diecezjach, m.in. "Panama w Warszawie", "Panama w Krakowie", "Panama w Częstochowie" i w innych miastach.

Ks. Rytel-Andrianik podkreślił, że w 2019 r. będziemy także obchodzili 100-lecie powstania Konferencji Episkopatu Polski i 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. "Z tej okazji odbędzie się konferencja naukowa poświęcona wielkim postaciom Kościoła z ostatnich 100 lat i publikacja książkowa oraz wystawa związana z historią Konferencji Episkopatu Polski. Temu tematowi będzie poświęcone marcowe zebranie plenarne Episkopatu, które odbędzie się w Warszawie od 12 do 14 marca 2019 roku" - zaznaczył rzecznik KEP.

W czerwcu przypadnie zaś 40. rocznica pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski.

W październiku natomiast będzie 100-lecie powstania Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. "Te jubileusze pokazują, że wraz z rodzącą się Niepodległą postawały także instytucje kościelne, aby służyć obywatelom Polski. Ukazuje to zaangażowanie Kościoła w odbudowę państwa polskiego" - zauważył ks. Rytel-Andrianik.

Jak zaznaczył ks. Rytel-Andrianik, rok 2019 zakończy 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taiz, we Wrocławiu, które odbędzie się między 29 grudnia 2019 a 1 stycznia 2020 roku. Spotkanie organizowane przez Wspólnotę Taiz, odbyło się w tym mieście już dwukrotnie, w 1989 i 1995 roku.

"Przed nami ważny rok, który - jak klamrą - spina młodzież. Rozpoczynamy Światowymi Dniami Młodzieży w Panamie, a kończymy spotkaniem młodych Taiz, we Wrocławiu" - podsumował rzecznik Episkopatu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama