107,6 FM

Największa polska, górska wyprawa naukowa wyruszy w Andy

40-osobowy zespół szczegółowo przebada procesy aklimatyzacji, jakie przechodzi ludzki organizm na dużych wysokościach.

Celem ekspedycji jest przebadanie różnych metod aklimatyzacji organizmu ludzkiego na dużych wysokościach. Zespół, w którego skład wchodzi 10 naukowców i 30 uczestników, będzie działał w chilijskich Andach, w rejonie Ojos del Salado, który jest najwyższym wulkanem świata i najwyższą górą Chile (6893 m.n.p.m.). To niezwykle dogodny dla przeprowadzenia badań masyw, gdyż aż do wysokości 5 tys. m.n.p.m. można dojechać samochodem i założyć bazę oraz dowieźć sprzęt badawczy. Wyprawa wyruszy do Ameryki Południowej 18 lutego, a wróci z początkiem marca.

Interdyscyplinarny zespół badaczy chce porównać dwie metody aklimatyzacji: klasyczną i aktywną. Ta pierwsza polega na zakładaniu kolejnych, coraz wyżej położonych obozów, przewiduje też maksymalne limity dziennego zdobywania wysokości. Norma ta wynosi od 300 do 600 metrów, z wyjątkiem ataku szczytowego, podczas którego pokonuje się większe przewyższenia. Natomiast aklimatyzacja aktywna polega na zdobywaniu jednego dnia jak największej wysokości i zejście potem na dół do tego poziomu, do którego uczestnicy wyprawy są już zaaklimatyzowani.

Projekt ma pomóc we właściwej ocenie wydajności obu metod aklimatyzacyjnych.

 

« 1 »
  • Stanisław_Miłosz
    02.01.2019 20:27
    Niestety, ale w wiadomości nic o tym kto będzie królikiem doświadczalnym, bo przecież nie sami badacze, gdyż to bardzo niebezpieczne badania i w wersji klasycznej i w wersji aktywnej.

    Moim zdaniem najlepiej w tej roli sprawdził by się niejaki Donald T.*/, bo i król (Europy), bo i ma już pewne doświadczenie eksploracji And (jako Ślońce And), ale też i pozytywne testy wydolnościowe (w kopaniu gały i brukselskich biegach ulicznych). Spokojnie wysyłać go można z ekwipunkiem (w ajmarskim czepeczku i w ponczo rzecz jasna) na coraz wyższe poziomy, i czekać czy wróci. Wróci, można wyżej. Nie wróci? Zwijać manatki i do domu.


    */ Znany jako: Geniusz And, Słońce And, Condorcător, Wódz, Światło Polonii, Gwiazda Nadwiśla, Jutrzenka Wszystkich Obywateli, Zwiastun Wiosny Europejczyków, Gwiazda Przewodnia, Nadzieja Ludu Obywatelskiego, Słoneczny Brylant Polskościnienormalności, Granitowy Drogowskaz Promiennej Przyszłości, Wielki Sokół Górski, Błękitny Orzeł Andyjski, Świetlisty Diadem Kaszub.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama