107,6 FM

Rafalska: Cieszą dane, że 500 Plus działa aktywizująco

Cieszą dane GUS, że program 500 Plus działa aktywizująco - oceniła w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, nawiązując do informacji, że część korzystających z programu osób zaczęła pracę lub jej poszukiwanie.

"Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego widać, że może być zupełnie odwrotnie, niż mówiła część ekspertów, a prawie cała opozycja, że 500 Plus wpływa dezaktywizująco. Że nie jest tak, pokazywały pierwsze badania CBOS-u, gdzie beneficjenci programu, mówili, że 500 Plus to dla nich szansa na to, by wrócić do pracy, bo mogą zapłacić za żłobek, przedszkole, bilet miesięczny, że mają alternatywę" - powiedziała minister na antenie TVP Info.

Rafalska zaakcentowała, że "tzw. bierność zawodowa to nie jest zjawisko, które wystąpiło przy okazji programu 500 Plus". "Ona była i będzie, zdarzają się przeróżne sytuacje losowe. Bierność zawodowa spowodowana opieką nie dotyczy wyłącznie dzieci. Może dotyczyć konieczności sprawowania opieki np. nad starszymi rodzicami bądź członkami rodzin" - wskazała.

Szefowa MRPIPS powiedziała, że cieszy się z danych GUS. "Część ekspertów od razu mówi, że to błędne dane, błędna interpretacja, zaskoczenie. Oczywiście gdy pokazywano, że bierność rosła, to wszyscy mówili, że jest to wina »pięćsetki«. Proponuję poważną debatę, dyskusję w oparciu o dane, których nie powinniśmy bagatelizować" - wskazała.

Minister Rafalska stwierdziła, że sytuacja na rynku pracy jest lepsza, są miejsca pracy. "Ludzie to widzą i chcą tę szansę wykorzystać. Idą do pracy, sytuacja ich rodzin się poprawia. To duża wartość" - zaznaczyła.

"Dziennik Gazeta Prawna" podał w środę, że GUS zapytał Polaków o wpływ 500 Plus na ich życie zawodowe przy okazji cyklicznego badania aktywności ekonomicznej BAEL. GUS zapytał 300 tys. osób o to, jak pobieranie świadczenia na dzieci wpłynęło na ich życie zawodowe. W artykule poinformowano, że 76 tys. przyznało, że dzięki temu zaczęło pracę, a kolejne 75 tys. rozpoczęło jej poszukiwania. 33 tys. korzystających z dodatkowych pieniędzy zrezygnowało z zatrudnienia, a 34 tys. przestało go szukać.

« 1 »
TAGI:
 • Dremor
  02.01.2019 20:11
  "Spośród 5,933 mln osób w wieku 18 - 64 lata, będących członkami gospodarstw domowych, które obecnie otrzymują lub w przeszłości otrzymywały to świadczenie, 95,1 proc. osób (tj. 5,64 mln) nie podjęło żadnych działań w celu zmiany swojej sytuacji na rynku pracy, będących efektem otrzymywania tego świadczenia."

  Cytat z raportu GUS. Nie wiem, gdzie pani minister widzi tę aktywizację, skoro raport mówi co innego.
  doceń 11
 • Anacamptis
  02.01.2019 21:37
  GUS badał nie fakty, ale deklaracje odczucia i opinie ludzi. Poprzednie badania były oparte o fakty ( np. dane w urzędach zatrudnienia) i wychodziło co innego. GUS dostał zlecenie polityczne i się wywiązał. Podobnie bywało za PO.
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama