107,6 FM

Czy historia Trzech Króli to usprawiedliwienie dla uprawiania astrologii?

Mędrcy ze Wschodu znaleźli Jezusa, kierując się gwiazdą. Czy można to uznać za usprawiedliwienie dla uprawiania astrologii? - pytamy biblistę ks. prof. Józefa Kozyrę.

Jarosław Dudała: Mówimy o trzech królach…

Ks. prof. Józef Kozyra: ...a tymczasem to nie byli królowie, tylko magowie. I Pismo Święte nie podaje ich liczby.

W dodatku dotarli do Jezusa, kierując się gwiazdą. To przypomina astrologię, która jest przecież ciężkim grzechem.

Nie można tak na to patrzeć. Oni należeli do uczonego świata pogańskiego. Korzystali ze swojej wiedzy, swoich badań, obserwacji. To nie był grzech. To pokazuje, że poganie są prowadzeni do dalszego poszukiwania, a to dalsze poszukiwanie będzie się już opierać na wskazówce objawionej, czyli zapisanej w Piśmie Świętym - Herod pytał żydowskich uczonych, gdzie ma się narodzić Mesjasz, a oni udzielili mu odpowiedzi na podstawie Pisma Świętego. Wtedy ci magowie podporządkowali się Bożemu Objawieniu. Nie, nie byli grzesznikami. Byli wręcz wzorem cnoty. Trudno nazywać pogan grzesznikami tylko dlatego, że bez złej woli jeszcze nie znaleźli prawdziwego Boga. Oni chcieli wykorzystać swoją wiedzę zgodnie z sumieniem. Postąpili bardzo uczciwie. Nie działali źle.

Czy to może być rozumiane jako usprawiedliwienie dla astrologii albo białej magii – takiej, która ma pomagać, a nie szkodzić?

Dzisiaj to zupełnie co innego. Ci, którzy obecnie uprawiają jakąkolwiek magię, zdają sobie sprawę, że występują przeciw Bożemu Objawieniu. Świadomie i dobrowolnie postępują źle. Nie można tego porównywać do postawy magów, którzy przybyli do Betlejem.

To czego uczą nas ci mędrcy?

Po pierwsze, tego że droga pogańska - jeśli się ma uczciwe sumienie, ­ może doprowadzić do Boga.

Po drugie, oni mieli podskórne przeczucie, że trzeba szukać prawdy. I tej prawdy szukali. Sądzili, że wiedza ich do tej prawdy doprowadzi. I rzeczywiście doprowadziła ich bardzo daleko – do zetknięcia się z Bożym Objawieniem. A gdy się z nim zetknęli, zaczęli się nim kierować. To byli bardzo wierzący ludzie, uczciwi i uczeni.

Ich historia uczy nie tylko tego, że Bóg objawił się poganom, ale i tego, że poganie szukali Boga i Go znaleźli. Św. Mateusz jeszcze to podkreślił w Ewangelii, zauważając, że poganie szukali Jezusa, znaleźli Go i oddali Mu pokłon, a żydzi – którzy znali przecież Boże Objawienie – odrzucili Go i wraz z Herodem chcieli Go zabić.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Piotr
  06.01.2019 09:52
  A zatem owi tajemniczy ludzie mogliby być patronami naukowców, którzy często mają problem z poszukiwanie Boga poprzez naukę. Jako przedstawiciel tego środowiska coś o tego typu rozterkach wiem.
  doceń 9
 • Mariusz
  06.01.2019 11:21
  Magowie awansowani na króli. Ktoś ma kompleksy?
  doceń 0
 • podaj nick
  06.01.2019 14:25
  co za bujdy 3 królowie mogli być zatusztrianami, przodkami Persów, mieli swoje przepowiednie odnośnie PONOWNEGO przyjścia słowa wcielonego w księgach, w Trójcę Świętą natomiast wierzono i 1000 lat wcześniej np. w Judei co nie mającej nic wspólnego z terytorium Palestyny okupowanej przez Izrael od jakiś 80 lat, ale i na innych terytoriach gdzie do dziś znajdują się krzyże równoramienne tzw. "celtyckie" no i widać, że naukę mieli skuteczniej wpojoną niż Izraelici, skoro stać było na złożenie Bogu pokłonu
 • Dremor
  06.01.2019 15:28
  Trochę nie zgadza mi się tok argumentacji. W opowieści biblijnej nie ma nigdzie informacji, że magowie po spotkaniu Jezusa nawrócili się i odrzucili swoje magiczne praktyki. Trudno też wiązać odwiedziny magów z uznaniem Bożego Objawienia, oni przyszli, bo na podstawie horoskopu wywnioskowali narodziny króla żydowskiego. Rolę mesjasza pojmowali politycznie, nie zaś w kategoriach Objawienia.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama