107,6 FM

Para prezydencka weźmie udział w Orszaku Trzech Króli w Wadowicach

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą w niedzielę udział w Orszaku Trzech Króli, który przejdzie ulicami Wadowic (Małopolskie). Hasło tegorocznego pochodu, który przejdzie w kilkuset miejscach w Polsce i zagranicą, brzmi "Odnowi oblicze ziemi".

Orszak to tradycyjny element obchodów Święta Objawienia Pańskiego. Para prezydencka przyjedzie do Wadowic na zaproszenie burmistrza miasta Bartosza Kalińskiego.

Wadowicką uroczystość w południe zainauguruje msza św. w kościele Piotra Apostoła, którą odprawi biskup Damian Muskus. Świątynia powstała jako wotum wdzięczności za powołanie Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i ocalenie życia w zamachu 13 maja 1981 r.

Budowę kościoła rozpoczęto w 1984 r. Dwa lata później, w dniu 66. urodzin papieża, erygowana tu została parafia św. Piotra Apostoła. W 1988 r. kamień węgielny, pochodzący z rzymskiej bazyliki św. Piotra wmurował ówczesny metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. Kościół został konsekrowany przez Jana Pawła II podczas drugiej pielgrzymki do rodzinnego miasta w sierpniu 1991 r.

Po mszy św. uczestnicy Orszaku przejdą na wadowicki rynek, gdzie królowie - Kacper, symbolizujący Europę, Melchior - Azję, a także Baltazar - Afrykę, złożą dary Jezusowi.

Para prezydencka na ryku złoży kwiaty przy znajdującym się tam pomniku św. Jana Pawła II. Stoi on tuż przy bazylice, kilka metrów od miejsca, w którym papież spotykał się z wadowiczanami podczas wizyt w rodzinnym mieście w 1979 i 1999 r. W bazylice Karol Wojtyła został ochrzczony, przyjął I komunię i bierzmowanie. Obok stoi także dom rodzinny Jana Pawła II.

Podczas uroczystości na rynku głos zabierze prezydent Andrzej Duda oraz burmistrz Bartosz Kaliński. Zaplanowano też wspólne kolędowanie.

Andrzej Duda jako głowa państwa nie był jeszcze w rodzinnym mieście św. Jana Pawła II. Bywał tam natomiast często jako parlamentarzysta. Wcześniej w Wadowicach gościli urzędujący prezydenci: Lech Wałęsa, Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski.

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. Para prezydencka weźmie w nich udział po raz czwarty. Trzy lata temu uczestniczyła w orszaku w Warszawie, dwa - w Cieszynie, a w ub.r. - w Skoczowie.

6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono obchody Bożego Narodzenia. Od 2011 r. jest to dzień wolny od pracy. Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki - wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.

W tym roku Orszak przejdzie ulicami ok. 750 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami.

« 1 »
 • z nadzieją
  06.01.2019 10:55
  Miejmy nadzieję, że tym razem "Orszak Trzech Króli" będzie rzeczywiście przypominał taki orszak, a nie chińskie pogańskie święto, gdzie w roli głównej jest smok, który jak wiadomy jest obrazem szatana.
  doceń 2
 • Owszem
  06.01.2019 14:11
  W zeszłym roku poszedłem: ot, taki kolorowy pochód z banalnymi przemowami. Młodzieży wewnątrz Kościoła już prawie nie ma.
  doceń 0
 • to nie sen
  06.01.2019 15:11
  Widziałem nawet szczęśliwych Polaków. W Trzech Króli na Orszaku. Tylu pięknych, mądrych, wartościowych, po prostu normalnych ludzi w jednym miejscu. Wraca mi wiara w Polaka. Jestem pewny, że ci, co na każdym kroku próbują zatruć nasze życie, to przybysze z obcej i wrogiej nam galaktyki. Nie pozwólmy im na to, nie dajmy się podpuszczać i szczuć na siebie. Cieszmy się Panem i sobą nawzajem. Możemy mieć tylu Przyjaciół których jeszcze nie mamy, pomóc tylu ludziom których jeszcze nie znamy, otrzymać od nich pomoc której się nie spodziewamy. Odkrywajmy świat i ludzi wokół siebie, i nieskończone pokłady dobra, które tkwi w nas. Wystarczy po nie sięgnąć i dzielić się nim z innymi. Nic prostszego na świecie, by Niebo było w nas i wokół nas. Niech święto Trzech Mędrców trwa każdego dnia.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama