107,6 FM

Para prezydencka weźmie udział w Orszaku Trzech Króli w Wadowicach

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą w niedzielę udział w Orszaku Trzech Króli, który przejdzie ulicami Wadowic (Małopolskie). Hasło tegorocznego pochodu, który przejdzie w kilkuset miejscach w Polsce i zagranicą, brzmi "Odnowi oblicze ziemi".

Orszak to tradycyjny element obchodów Święta Objawienia Pańskiego. Para prezydencka przyjedzie do Wadowic na zaproszenie burmistrza miasta Bartosza Kalińskiego.

Wadowicką uroczystość w południe zainauguruje msza św. w kościele Piotra Apostoła, którą odprawi biskup Damian Muskus. Świątynia powstała jako wotum wdzięczności za powołanie Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i ocalenie życia w zamachu 13 maja 1981 r.

Budowę kościoła rozpoczęto w 1984 r. Dwa lata później, w dniu 66. urodzin papieża, erygowana tu została parafia św. Piotra Apostoła. W 1988 r. kamień węgielny, pochodzący z rzymskiej bazyliki św. Piotra wmurował ówczesny metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. Kościół został konsekrowany przez Jana Pawła II podczas drugiej pielgrzymki do rodzinnego miasta w sierpniu 1991 r.

Po mszy św. uczestnicy Orszaku przejdą na wadowicki rynek, gdzie królowie - Kacper, symbolizujący Europę, Melchior - Azję, a także Baltazar - Afrykę, złożą dary Jezusowi.

Para prezydencka na ryku złoży kwiaty przy znajdującym się tam pomniku św. Jana Pawła II. Stoi on tuż przy bazylice, kilka metrów od miejsca, w którym papież spotykał się z wadowiczanami podczas wizyt w rodzinnym mieście w 1979 i 1999 r. W bazylice Karol Wojtyła został ochrzczony, przyjął I komunię i bierzmowanie. Obok stoi także dom rodzinny Jana Pawła II.

Podczas uroczystości na rynku głos zabierze prezydent Andrzej Duda oraz burmistrz Bartosz Kaliński. Zaplanowano też wspólne kolędowanie.

Andrzej Duda jako głowa państwa nie był jeszcze w rodzinnym mieście św. Jana Pawła II. Bywał tam natomiast często jako parlamentarzysta. Wcześniej w Wadowicach gościli urzędujący prezydenci: Lech Wałęsa, Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski.

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. Para prezydencka weźmie w nich udział po raz czwarty. Trzy lata temu uczestniczyła w orszaku w Warszawie, dwa - w Cieszynie, a w ub.r. - w Skoczowie.

6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono obchody Bożego Narodzenia. Od 2011 r. jest to dzień wolny od pracy. Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki - wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.

W tym roku Orszak przejdzie ulicami ok. 750 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama