107,6 FM

Turyści opuścili schroniska nad Morskim Okiem i w Dol. Roztoki

Turyści, którzy ze względu na duże zagrożenie lawinowe utknęli w schroniskach nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki, sami opuścili obiekty i bezpiecznie zeszli na dół. Schroniska pozostają zamknięte, najprawdopodobniej do czwartku.

W schroniskach w Morskim Oku i w Dolinie Roztoki została tylko obsługa schronisk, w razie gdyby ktoś potrzebował pomocy.

Po zamknięciu w czwartek popularnej drogi pomiędzy Palenicą Białczańską a Morskim Okiem, w schronisku nad Morskim Okiem utknęło 18 turystów, a w schronisku w Dolinie Roztoki 12 gości. Odcięto od świata było także schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, z którego w piątek ratownicy TOPR przy pomocy śmigłowca ewakuowali 22 osoby.

"Wszyscy nasi turyści planowo opuścili schronisko i ostrożnie drogą zeszli na Palenicę Białczańską. Wszystkie rezerwacje mamy odwołane. Nie przyjmujemy gości. Taka sytuacja ma potrwać najprawdopodobniej aż do czwartku" - powiedziała PAP gospodyni schroniska nad Morskim Okiem Małgorzata Obertyńska.

Według prognoz czwarty stopień zagrożenia lawinowego ma obowiązywać do czwartku, jednak sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez ratowników TOPR, którzy podejmą stosowne decyzje.

Schronisko w Dolinie Roztoki również opuścili wszyscy turyści i pozostała tylko obsługa obiektu.

"Odwołaliśmy zaplanowane rezerwacja. Została tylko obsługa naszego schroniska w razie gdyby ktoś potrzebował pomocy. Sytuacja jest naprawdę groźna. Śniegu jest bardzo dużo" - powiedziała PAP gospodyni schroniska w Dolinie Roztoki Anna Krupa.

Od czwartku w całych Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Ratownicy odradzają wszelkich wyjść w góry. Lawiny mogą schodzić samoczynnie.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama