Rzecznik KEP: W naszej kulturze miejsce religii jest w szkole

dodane 08.01.2019 09:10

PAP |

W naszej kulturze miejsce religii jest w szkole. Wyrzucanie religii, w taki czy inny sposób, ze szkoły jest wracaniem do czasów komunistycznych - podkreślił we wtorek rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik KEP: W naszej kulturze miejsce religii jest w szkole   Roman Koszowski /Foto Gość Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel Andrianik

W niedzielę liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka poinformowała o przygotowaniu projektu ustawy, który dotyczy rozdziału Kościoła od państwa. Zakłada on m.in. zniesienie finansowania z budżetu państwa lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych. Inicjatywa domaga się również likwidacji Funduszu Kościelnego i opowiada się za likwidacją wszystkich komisji rządowo-kościelnych.

O zniesienie finansowania lekcji religii pytany był w TVN24 ks. Paweł Rytel-Andrianik. Powiedział, że według danych ze wszystkich diecezji w Polsce 87 proc. rodziców zapisało swe dzieci na lekcje religii. "Rodzice chcą, żeby ich dzieci uczestniczyły w lekcji religii" - stwierdził.

Rzecznik KEP ocenił, że zgłoszona w ostatnim czasie propozycja uderza w konstytucyjną zasadę bezpłatnej edukacji. "W konstytucji jest napisane, że nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna" - podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Jak dodał, według polskiej tradycji lekcje religii były obecne w polskich szkołach "od początku istnienia naszego kraju, z wyjątkiem około 40 lat z czasów komunistycznych". "Rodzice płacący podatki mają prawo, żeby z ich podatków były utrzymane również lekcje religii" - powiedział rzecznik KEP.

"W naszej kulturze miejsce religii jest w szkole. Wyrzucanie religii, w taki czy inny sposób, ze szkoły jest wracaniem do czasów komunistycznych" - podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, PAP, PAŃSTWO, PRAWO

Przeczytaj komentarze | 53 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 9 Dremor 09.01.2019 15:58
Od 2015 roku troszkę się w Polsce zmieniło. W Łodzi w ostatnim roku ponad połowa uczniów przestała chodzić na religię, nie wiem jak w innych miastach, ale nie sądzę, by był to odosobniony przypadek. Kościół widać dostrzegł ten problem, bo w kwietniu 2018 roku poruszał ten temat na spotkaniu dwustronnym z rządem.
Plusów: 1 Bezimienny 09.01.2019 14:37
@Dremor. Wedle Komisji Wychowania KEP w 2015 r. uczestnictwo w lekcjach religii wynosiło 91,5% uczniów szkół podstawowych, w gimnazjach 90,8%, w liceach ogólnokształcących 84,8%, w technikach i liceach zawodowych 84,6%, a w szkołach zawodowych 89,5%.

Wynika z tego, że może i są przeciw, ale chodzą. Tak chcą czy to rodzice tych dzieci czy same dzieci. Widać w ankiecie o której piszesz pytano ludzi, których problem nie dotyczy.
Plusów: 16 Dremor 09.01.2019 13:20
Skąd informacja, że 89% Polaków chce religii w szkole? W badaniu z 2018 roku za pozostawieniem religii w szkołach było 49% ankietowanych, a 39% było przeciwko. Jeśli chodzi o finansowanie, to 51% jest przeciwna finansowaniu z budżetu, za takim rozwiązaniem opowiada się 44% ankietowanych. Wśród przeciwników finansowania z budżetu 35% chciało, by religię finansował Kościół, 16% by robili to rodzice.
Plusów: 4 Stanisława 09.01.2019 13:09
Niezalogowany użytkownik Jestem za nauką religii w szkole, natomiast martwi mnie znikoma reakcja na używanie wulgarnych słów przez bardzo młodych ludzi.

wszystkie komentarze >