Schetyna: Jestem zwolennikiem bardzo poważnej redefinicji relacji państwo-Kościół

dodane 09.01.2019 09:40

PAP |

Lider PO Grzegorz Schetyna zaznaczył, że jest zwolennikiem bardzo poważnej redefinicji relacji państwa z Kościołem. Według niego, dyskusja na ten temat nie jest elementem walki z Kościołem, ale "próbą cywilizacji tych relacji". Dodał, że projekt ten cieszy się sympatią wielu działaczy PO.

Schetyna: Jestem zwolennikiem bardzo poważnej redefinicji relacji państwo-Kościół   Tomasz Gołąb /Foto Gość Grzegorz Schetyna

Na początku stycznia liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka zaprezentowała projekt ustawy dotyczący rozdziału Kościoła od państwa. Zakłada on m.in. zniesienie finansowania z budżetu państwa lekcji religii, likwidację Funduszu Kościelnego, likwidację wszystkich komisji rządowo-kościelnych oraz wprowadzenie zasady, że duchowni sami opłacają swe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

"Platforma rozumie debatę i dyskusję, którą wywołała Barbara Nowacka, o finansowaniu religii w szkołach" - powiedział Schetyna w środę w Polsat News.

Dopytywany, czy według niego lekcje religii powinny być finansowane z budżetu państwa, oświadczył: "Jestem zwolennikiem takiej bardzo poważnej redefinicji relacji państwo-Kościół". "Uważam, że trzeba o tym porozmawiać. Rozumiem argumenty Nowackiej - jesteśmy otwarci, żeby o tym rozmawiać" - dodał lider PO.

Jednocześnie ocenił, że dyskusja na ten temat nie jest "elementem walki z Kościołem". "Uważam, że jest to próba cywilizacji tych relacji" - powiedział Schetyna.

Wskazał, że inicjatywa Nowackiej "ma sympatię u wielu ludzi w PO i nie tylko w PO". Zapytany, czy ma jego sympatię, odparł: "Personalną tak - rozumiem inicjatywę i jej (Nowackiej) aktywność w tej kwestii". 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, PAP, PARTIE, PAŃSTWO, PO, SCHETYNA

Przeczytaj komentarze | 38 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 8 zapytanie 12.01.2019 13:50
Niezalogowany użytkownik Jacy "oni" ?
Plusów: 18 tomaszl 10.01.2019 09:45
Niezalogowany użytkownik Cóż, mamy partię rządząca która od lat nie ma zamiaru zmieniać hańbiącego prawa. Mamy miliony katolików, którzy bardziej troszczą się dziś o lochy w ciąży i nienarodzone dziki, niż o nienarodzone dzieci.
Co więcej, gdyby zrobić dziś referendum, to wcale nie jest pewne, że nie trzeba by ekspresowo złagodzić obecne prawo i dopuścić aborcję na życzenie.
Plusów: 19 Tomaszl 10.01.2019 09:42
Niezalogowany użytkownik Masz problem mieszając osobami.
A co do majątku Kościoła, to np. moja parafia musiałaby zwrócić kościół ewangelikom. A ja oddać mieszkanie lub jego wartość niemieckim spadkobiercom pierwszych prawowitych właścicieli domu.
Więc skończ pisać na tematy, które są Tobie obce...
Plusów: 1 art 10.01.2019 08:21
Niezalogowany użytkownik @TOMASZL alias @DREMOR

1.”A co do tzw. zrabowanego mienia, to przecież od lat działa komisja sie tym zajmująca, majątki są zwracana, albo przekazywane odszkodowania w innej formie.”

Czy Ty @DREMORKU wpatrzony we własne wywody czytasz w ogóle co piszą inni? I tak np. @KRZYSZTOF powyżej:
„W skróci to jest tak: Państwo ukradło Kościołowi po wojnie majątki na niebywałą skalę.{podkreślam tu ja ART.: NA NIEBYWAŁĄ SKALĘ !!! }W zamian zobowiązało się, że z tych kradzionych dóbr łaskawie będzie wydzielać co roku jakąś daninę. Ale teraz już nie chce. Tak jakby złodziej ukradł milion i co roku okradzionemu zobowiązał się wypłacać po tysiąc złotych. Niestety po 30 latach zaczął krzyczeć, że on nie ma zamiaru finansować okradzionego. Każdy normalny w Kościele wolałby, żeby państwo oddało nam to, co zabrało a nie wymachiwało co jakiś czas tekstami o Funduszu”
Albo też: „Po drugie, musimy ustalić pojęcia i raz na zawsze zrozumieć, że Kościół to jest wspólnota ludzi a nie biskupi i księża. A skoro państwo składa się z obywateli, to znaczy, że państwo polskie z 90% składa się z Kościoła katolickiego. To Kościół płaci państwu polskiemu największe podatki i to Kościół w dużej mierze utrzymuje państwo polskie.”
Chciałoby się napisać @DREMORKU bacz na „uczciwość intelektualną”… Ale ja już nie raz dyskutowałem z Toba . A więc nic o uczciwości intelektualnej nie napiszę!
2. „Widzisz, jestem ochrzczonym katolikiem, przez moje życie nikomu nic nie ukradłem, do PZPRu i jego potomków nie należę, z komuną nie kolaborowałem i na socjalistów (z jakikolwiek partii) nie głosowałem.”,
Dodałbym do tego iż masz w mieszkaniu z Tadżykistanu uchodźców i skończyłeś studia teologiczne po zdaniu matury z religii. Aaaa… i dziadków na wsi!
Pamiętam @DREMORKU że ktoś Ci już , we wcześniejszych wpisach się pochwalił że ma w domu słonia w trampkach… Pewnie ma , bo po co by kłamał.

wszystkie komentarze >