107,6 FM

"To typowy fake news." Dyrektor ISKK prostuje wypowiedzi dot. statystyk religijności

W sieci pojawiły się wypowiedzi kwestionujące wzrost religijności polskich katolików, widoczny w opublikowanych wczoraj wynikach badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Niektórzy twierdzą, że wzrost ten jest fałszywy i wynika ze zmiany metodologii badań. - To kłamstwo - mówi dyrektor ISKK ks. dr Wojciech Sadłoń.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Warszawie ISKK zaprezentował najnowsze dane, dotyczące praktyk religijnych polskich katolików w roku 2017. Wynika z nich, że w okresie tym o 1,6 punktu proc. więcej osób uczestniczyło w niedzielnych mszach niż to było rok wcześniej. W liczbach bezwzględnych jest to spory wzrost, bo chodzi o około pół miliona osób. Ponadto o 1 punkt proc. (czyli 300 tys. osób) wzrosła liczba katolików przystępujących do Komunii Świętej.

W sieci pojawiły się wypowiedzi, wedle których badania dotyczące roku 2017 i 2016 były wykonywane wedle różnych metodologii. Różnica miałaby polegać na tym, że w nowszym badaniu z mianownika (czyli grona zobowiązanych do uczestnictwa w niedzielnych mszach bądź uprawnionych do przyjmowania Komunii) usunięto - w porównaniu z badaniem poprzednim - Polaków mieszkających za granicą. Stąd też miałyby się brać wzrosty odsetków praktykujących.

- To kłamstwo. To typowy fake news - mówi wprost dyrektor ISKK ks. dr Wojciech Sadłoń SAC. W wypowiedzi dla gosc.pl podkreślił on, że badania religijności za 2016 i 2017 r. były wykonywane wedle tej samej metodologii. - Ona nie została zmieniona - zaznaczył. Owszem, od kilku lat w formularzach wypełnianych przez parafie jest także rubryka dotycząca emigrantów. - Oni jednak ani nie zawyżają, ani nie zaniżają wyników - podkreślił.

Przeczytaj też:

W 2017 r. wzrosła liczba osób chodzących w Polsce do kościoła

Religijność Polaków w liczbach - najnowsze dane

« 1 »
 • Freja
  09.01.2019 17:22
  "Po raz pierwszy nieznacznie zmieniono metodę badań odliczając od liczby osób zobowiązanych do udziału we Mszy św. parafian przebywających na emigracji zarobkowej."
  tarnow.gosc.pl
  doceń 5
 • mjc
  09.01.2019 18:00
  Jak trzeba być zawziętym by szukać spisku w tym że religijność wzrosła?. Komu to przeszkadza, i dlaczego?.
  doceń 11
 • ala
  09.01.2019 18:59
  Ostatnie badania toby były z 2018 r.
  doceń 2
 • Gość
  09.01.2019 21:48
  Nie wiem o co kopie kruszyć - nazywajmy rzeczy po imieniu. mamy 17% katolików. Katolik to osoba w miarę regularnie przystępująca do Komunii Świętej. Cała reszta to co najwyżej "słuchacze" albo "sympatycy".

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama