107,6 FM

Popularny raper chce lewicowej rewolucji

Popularny wśród młodzieży raper „Popek” z Gangu Albanii chciałby w Polsce wprowadzić Nowoczesną Teorię Pieniądza.

Paweł Mikułajuw, znany szerzej pod pseudonimem "Popek", jest znany przede wszystkim z działalności muzycznej. Występował on jako raper w zespołach takich jak Firma i Gang Albanii. W jego twórczości artystycznej aż roi się od wulgaryzmów i nieprzyzwoitych tematów. Mimo to stał się on niezwykle popularny wśród młodzieży, przede wszystkim tej niepełnoletniej. "Popek" postanowił w związku z tym spróbować swoich sił na innych polach. Raper walczył m.in. w MMA. Ale prawdziwą jego pasją stała się polityka.

Początkowo "Popek" popierał Janusza Korwin-Mikkego. W końcu jednak postanowił założyć własne ugrupowanie polityczne o nazwie "Młoda Polska". Artysta ogłosił nawet manifest polityczny swojego ruchu. I jest on odległy od wspomnianego Korwin-Mikkego jak Krystyna Pawłowicz od Roberta Biedronia. Podstawą programu politycznego Młodej Polski ma być Nowoczesna Teoria Pieniądza, promowana przez amerykańskiego finansistę i inżyniera Warrena Moslera.

W największym uproszczeniu Nowoczesna Teoria Pieniądza zakłada, że państwo powinno mieć prawo do swobodnego "drukowania" pieniądza. Swoboda w kreacji pieniądza miałaby pozwolić państwu rozwiązywać problemy z bezrobociem czy deficytami budżetowymi. W walce z tymi problemami miałyby pomóc "dodatkowe" pieniądze, po prostu "dodrukowane" przez bank centralny. Twórca teorii odrzuca argumenty o groźbie inflacji wywołanej dodrukiem pieniądza. Twierdzi on, że pieniądz nie straci na wartości, jeśli uruchomi on niewykorzystany potencjał ekonomiczny (np. ludzi pozostających na bezrobociu).

Teoria promowana na polskim gruncie przez rapera "Popka" odwołuje się mocno do idei Johna Maynarda Keynesa. Ten brytyjski ekonomista postulował w obliczu kryzysu lat 30-tych większe zaangażowanie państwa w gospodarce. Zaangażowanie to miałoby polegać na pracach interwencyjnych, wielkich inwestycjach rządowych i ekspansję kredytową, napędzaną właśnie dodrukiem pieniądza. Sugerował on, że gospodarka zarządzana w sposób liberalny może pozostawać w nierównowadze i nie wykorzystywać swojego potencjału.

Nowoczesna Teoria Pieniądza proponuje szereg rozwiązań wyjętych ze szkoły keynsowskiej. Przedstawiciele tej szkoły niemal od stu lat sprzeczają się z ekonomicznymi liberałami o postulowany kształt polityki gospodarczej państwa. Jednak przedstawiciele obu stron z dużym sceptycyzmem podchodzą do promowanej w Polsce przez „Popka” teorii. W jego teorii krytykowane jest przede wszystkim bagatelizowanie problemu potencjalnej inflacji.

"Popek" ma małe szanse na zaistnienie w przestrzeni politycznej. I podobne szanse ma realizacja w Polsce Nowej Teorii Pieniądza. Ale raper zdobył już pewne zainteresowanie poważnych dziennikarzy. Zwrócił na niego uwagę między innymi publicysta "Tygodnika Powszechnego" i "Super Expressu" Rafał Woś. Jeśli dawny lider "Gangu Albanii" chciał zwrócić uwagę na bliskie jego sercu pomysły ekonomiczne, to osiągnął już jakiś sukces.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gość
  10.01.2019 11:23
  Czy ktoś mi może prosto jak krowie na miedzy wyjaśnić całe to niebezpieczeństwo inflacji? Za głupi na to jestem chyba.
  doceń 18
 • Gość
  10.01.2019 12:01
  Czy istnieje jakiś ważny powód, by omawiać na tej stronie co jakiś raper wydumał?
  doceń 36
 • Nick
  10.01.2019 14:24
  Piszac promujecie to nieciekawe indywiduum, jeżeli już pisać o nim to w kontekscie analizy jego popularności wśród mlodych
  doceń 33

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama