USA planują zorganizować w Polsce konferencję nt. Bliskiego Wschodu

dodane 11.01.2019 12:54

PAP |

Stany Zjednoczone planują zorganizować w lutym w Polsce globalną konferencję na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, w szczególności w Iranie - powiedział w piątek w stacji telewizyjnej Fox News amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.

USA planują zorganizować w Polsce konferencję nt. Bliskiego Wschodu   PAP/EPA/MOHAMED HOSSAM Mike Pompeo w Egipcie

"Zbierzemy razem kilkadziesiąt państw z całego świata. Będą się one koncentrować na stabilności, pokoju, wolności i bezpieczeństwie tu, w regionie Bliskiego Wschodu, a ważnym elementem ma być zapewnienie, że Iran nie jest destabilizującym czynnikiem" - powiedział Pompeo w Egipcie, gdzie przebywał w ramach podróży po dziewięciu państwach bliskowschodnich, mającej na celu wyjaśnienie amerykańskiej polityki względem regionu.

Amerykański sekretarz stanu dodał, że na konferencję przyjadą przedstawiciele państw z Azji, Afryki, zachodniej półkuli, Europy i Bliskiego Wschodu.

Jak pisze Fox News, oświadczenie Pompeo jest kolejnym elementem tego, co administracja Donalda Trumpa nazywa "kampanią nacisku" na Iran, której poprzednimi elementami były wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z Iranem oraz przywrócenie sankcji zniesionych na mocy tego porozumienia.

Egipt był trzecim etapem jego podróży. W weekend uda się do Arabii Saudyjskiej, a w kolejnych dniach odwiedzić ma jeszcze Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Oman i Kuwejt.

Bliskowschodni sojusznicy Waszyngtony niepokoją się o stopień amerykańskiego zaangażowania w regionie w związku ze złożoną pod koniec grudnia przez prezydenta Trumpa zapowiedzią wycofania wojsk amerykańskich z Syrii.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BLISKI WSCHÓD, DYPLOMACJA, IRAN, PAP, USA

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 Gość 12.01.2019 13:06
Niezalogowany użytkownik MSZ Iranu odkrył jakoby "Iran ratował Polaków w czasie II wojny światowej". Tymczasem to Armia Andersa po wyjściu z ZSRR przejściowo była w Iranie, okupowanym wtedy przez aliantów.
Już jest reakcja Iranu. Na Twitterze: Polska areną antyirańskiego cyrku. Wyraźna zachęta. Potrzebne nam to?
Plusów: 10 Gość 11.01.2019 18:00
Niezalogowany użytkownik Dlaczego obcy rząd planuje co ma się odbyć u nas? Zaznaczam, że popieram obronę granic USA przed zalewem imigrantów etc.
Plusów: 1 Podajnik 11.01.2019 17:31
Niezalogowany użytkownik Dowód na rosnące znaczenie Polski w świecie.

wszystkie komentarze >