107,6 FM

Wiara jest jak dynamit

Jezus oddalił się ze swymi uczniami w stronę jeziora. Mk 3,7

Mk 3, 7-12

Jezus oddalił się ze swymi uczniami w stronę jeziora. A przyszło za Nim wielkie mnóstwo ludzi z Galilei. Także z Judei, z Jerozolimy, z Idumei i Zajordania oraz z okolic Tyru i Sydonu szło do Niego mnóstwo wielkie na wieść o tym, jak wiele działał. Toteż polecił swym uczniom, żeby łódka była dla Niego stale w pogotowiu ze względu na tłum, aby na Niego nie napierano. Wielu bowiem uzdrowił i wskutek tego wszyscy, którzy mieli jakieś choroby, cisnęli się do Niego, aby Go dotknąć. Nawet duchy nieczyste, na Jego widok, padały przed Nim i wołały: «Ty jesteś Syn Boży». Lecz On surowo im zabraniał, żeby Go nie ujawniały.


Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa Judyta Syrek
Gość Niedzielny

Jezus oddalił się ze swymi uczniami w stronę jeziora. Mk 3,7

Wiara jest jak dynamit – to jedno z ulubionych powiedzeń o. Joachima Badeniego OP, człowieka, który o Jezusie mówił tak, że porywał tłumy. Nauczał, że wiara nie może być tylko prywatną sprawą, musi być przekazywana w przestrzeni publicznej, to znaczy, że musimy dawać świadectwo swojej wiary, które pociągnie innych. Świadectwo i tłum (sfera publiczna) to dwa słowa, które są wpisane w rzeczywistość chrześcijanina. Ale od tłumu trzeba się też umieć oddalić. Jezus pokazuje nam dzisiaj, jak ważne jest odosobnienie, bo to, co najważniejsze, dokonuje się w mniejszej wspólnocie. To, co najważniejsze, dokonuje się w naszym codziennym życiu z bliskimi. Zaraz po spotkaniu z tłumami Jezus przecież powołuje dwunastu apostołów – w odosobnieniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Gabriela
    24.01.2019 07:56
    To, co najważniejsze nie dokonuje się ani w zewnętrznej przestrzeni głoszenia i dawania świadectwa, które „pociągnie innych”, ani w „mniejszej wspólnocie” codziennego życia z bliskimi lecz w sercu, które jest wewnętrzna przestrzenią sacrum. I zdrady.
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.