107,6 FM

"Irańczycy nie zapomną Polsce zdrady"

Irańska gazeta "Tehran Times" krytycznie komentuje fakt współorganizowania przez Polskę wraz z USA zapowiedzianej na luty konferencji bliskowschodniej, oceniając, że ta "zdrada", dokonana przez polskie władze, nigdy nie zostanie zapomniana przez Irańczyków.

Anglojęzyczna irańska gazeta przypomina, że w czasie II wojny światowej 150 tys. Polaków znalazło schronienie w Iranie (podana liczba jest nieco zawyżona - według większości danych, było to ok. 116 tys. osób - PAP), a irańska gościnność znalazła uznanie w oczach całego świata, w szczególności w Polsce, której władze mówiły, iż ten gest nigdy nie zostanie zapomniany.

"Jednak dziś istnieje otwarta i tajna relacja między rządami Polski i USA, wymierzona w Iran. Chodzi o to, że Warszawa nie jest w ostatnich dekadach niezależnym graczem na międzynarodowej scenie. Osoby takie jak: Jarosław Kaczyński, Donald Tusk czy Mateusz Morawiecki stały się uległymi politykami, preferującymi grę według amerykańskich reguł" - pisze "Tehran Times".

Zdaniem gazety konferencja nie przyniesie efektów poza tym, że "wielka zdrada tego europejskiego kraju nie zostanie wymazana z pamięci Irańczyków".

Dziennik podkreśla, że działania Polski skierowane przeciw Iranowi nie ograniczają się do bycia gospodarzem konferencji, bo w 2018 r., gdy administracja Donalda Trumpa jednostronnie wypowiedziała umowę nuklearną z Iranem, Polska była jedynym państwem w Europie, które milcząco poparło ten ruch.

"Teraz Polska ma złudzenie, że uzyskuje korzyści ze swojej uległości wobec USA i że wybór Warszawy jako miejsca antyirańskiej konferencji jest pozytywnym sygnałem wysłanym do Polski przez Mike'a Pompeo i innych amerykańskich urzędników. Polskie władze zamknęły oczy na realia stosunków międzynarodowych. One ciągle nie wiedzą, że na końcu tej rozgrywki Warszawa straci międzynarodowy prestiż i respekt, a USA ostatecznie ją opuszczą" - konkluduje "Tehran Times".

Amerykański Departament Stanu i polskie MSZ poinformowały w ubiegły piątek, że 13-14 lutego w Warszawie odbędzie się konferencja ministerialna w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

W niedzielę irańska państwowa agencja IRNA informowała, że MSZ Iranu wezwało charge d'affaires ambasady Polski, by zaprotestować przeciw poświęconej głównie Iranowi konferencji.

W piątek szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif skrytykował Polskę za współorganizowanie z USA bliskowschodniej konferencji. "Przypomnienie dla gospodarza/uczestników antyirańskiej konferencji: ci, którzy brali udział w ostatnim antyirańskim show USA, są albo martwi, albo zhańbieni, albo zmarginalizowani. Iran jest silniejszy niż kiedykolwiek" - napisał Zarif na Twitterze. Dodał, że "podczas gdy Iran ratował Polaków w czasie II wojny światowej, obecnie (Polska) jest gospodarzem rozpaczliwego antyirańskiego cyrku".

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że zaplanowana na luty konferencja ministerialna dotycząca Bliskiego Wschodu, którą wspólnie zorganizują w Warszawie Polska i USA, nie jest wymierzona przeciw komukolwiek, "ma na celu twórcze poszukiwanie dróg do pokoju". Szczerski podkreślił, że "Polska jest współgospodarzem tej konferencji jako rzecznik pokoju, współpracy i twórczego poszukiwania dróg wyjścia z licznych konfliktów, które dzisiaj trapią Bliski Wschód".

« 1 »
 • art
  16.01.2019 12:50
  Nie trzeba Jackowskiego. Ja potrafię: Gdzieś huknie jakaś bomba w końcu. (Taki problem to na przykład na WOOdstoku? I krzyk będzie: Jak oni mogli na tak spokojny, pokojowy naród. A wstrętni terroryści. I słowa otuchy z całego świata, i zatroskany Trump i Natanyahu będzie nas zapewniał o współcvzuciu i poparciu. I że są z nami w bólu! A nasi politykierzy będą się cieszyć jacy to oni "uważani" są. A TV Kurskiego będzie zapewniał że nas szanują na świecie... ,. To przed nami!
  doceń 3
 • Gość
  16.01.2019 12:57
  Ja też nie zamierzam zapomnieć, jak kilka lat temu rząd Iranu był gospodarzem "konferencji" negującej zbrodnie hitlerowskie.
  doceń 33
 • Gość
  16.01.2019 13:17
  "Irańczycy nie zapomną Polsce zdrady" A co to, Polska przysięgała jakąś wierność Iranowi? "irańska gościnność znalazła uznanie w oczach całego świata" kpina, Armia Andersa po wyjściu z ZSRR czasowo była w Iranie, okupowanym wtedy przez aliantów.
  doceń 32
 • Alo ALO
  16.01.2019 14:13
  Stosunki Polski z innymi krajami można podzielić na z takimi które nami pogardzają (Izrael, USA, Rosja, Niemcy) I z takimi na których ewentualnie przychylną obojętność sami naplujemy (Chiny, Iran). Nie pozostawimy nikogo obojętnym. Był taki dowcip za komuny - mówi polak do ruskiego - zmienilibyście sobie godło na amorka - bo z gołą dupą a uzbrojony po zęby - a wy - odpowiada rusek na kangura - bo z pustą torbą a podskakuje
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama