107,6 FM

CBOS: PiS traci, PO traci

W styczniu na PiS chciało głosować 39 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów, na PO - 22 proc., na ruch Kukiz'15 - 7 proc., a na PSL - 6 proc. - wynika z sondażu CBOS. Pozostałe partie nie przekroczyłyby 5 proc. progu wyborczego.

Głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami (Solidarna Polska i Porozumienie) zapowiada 39 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. W porównaniu z grudniem odsetek zwolenników rządzącej koalicji obniżył się o 2 punkty procentowe.

22 proc. zdeklarowanych wyborców głosowałaby na Platformę Obywatelską. Najsilniejsza partia opozycyjna straciła w stosunku do grudnia również 2 punkty procentowe.

Na ruch Kukiz'15 chce głosować 7 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów, o 2 punkty więcej niż miesiąc temu. Listę ugrupowań, które przekroczyłyby w styczniu próg wyborczy, zamyka Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 6 proc. uczestników hipotetycznego głosowania, spadek o jeden punkt procentowy.

Pozostałe ugrupowania nie zdołałyby wprowadzić swoich przedstawicieli do Sejmu. Najbliżej wyborczego progu znalazł się Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować, tak jak w ubiegłym miesiącu, 4 proc. zdeklarowanych wyborców.

Po 2 proc. ankietowanych deklaruje chęć poparcia Nowoczesnej, Partii Razem oraz ugrupowania Wolność Janusza Korwin-Mikke. W porównaniu z grudniem notowania Nowoczesnej pozostały bez zmian, Partia Razem zyskała 1 punkt procentowy, natomiast Wolność Janusza Korwin-Mikke 1 punkt procentowy straciła.

Po 1 proc. poparcia uzyskały partia Teraz! Ryszarda Petru, a także Ruch Narodowy.

CBOS zaznacza, że 2 proc. badanych wybrało odpowiedź "inna partia"; spośród nich - pisze CBOS - prawie połowę stanowiły głosy na nieistniejącą jeszcze oficjalnie nową inicjatywę polityczną Roberta Biedronia.

W porównaniu z ubiegłym miesiącem wśród Polaków deklarujących zamiar uczestniczenia w wyborach do parlamentu wzrosła liczba niezdecydowanych, którzy jeszcze nie wiedzą, na którą partię oddaliby swój głos w hipotetycznych wyborach (13 proc., wzrost o 3 punkty procentowe).

Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w drugiej dekadzie stycznia uczestniczyłoby w nich, według własnych zapowiedzi, 76 proc. uprawnionych. 11 proc. uprawnionych do głosowania nie jest pewnych, czy poszłoby na wybory w tym terminie, a 14 proc. zapowiada, że z pewnością nie wzięłoby udziału w wyborach.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 10-17 stycznia 2019 roku na 986 dorosłych mieszkańców Polski.

« 1 »
 • Stanisław_Miłosz
  18.01.2019 16:11
  Narodowcy koalicjując się z K*winem*/-Mikke uwiesili sobie koło młyńskie u szyi.


  +/ Wg konwencji K*wina-Mikkego z czasów felietonowania w Najwyższym Czasie.
  doceń 3
 • gut
  18.01.2019 16:45
  ZP w Ruinie... /Wszyscy chcielibyśmy głosować na najlepszego człowieka, ale on nigdy nie kandyduje./
  /Kin Hubbard/
  doceń 1
 • mchrumm
  18.01.2019 17:45
  To się czyta: PiS 39, antyPiS 35. Szału nie ma. Bez większości konstytucyjnej będziemy wciąż jechać na zaciągniętym hamulcu. Przydałyby się jeszcze ze dwie wybieralne partie prawicowe, zdecydowane i jednoznaczne. PiS jest lichy, PiS jest mdły.
  doceń 3
 • r15
  19.01.2019 07:24
  Jak widać próby pozyskiwania nowego elektoratu przez PiS nawet kosztem zniechęcania własnego, nic nie dają. I nie dadzą, bo to nie konkurs piękności, tylko zasadniczy konflikt interesów pomiędzy tymi którzy potrzebują i chcą istnienia Państwa polskiego, a tym którym ono do niczego nie jest potrzebne i przeszkadza im swoje interesy robić. Pora by rządzący zdali sobie wreszcie sprawę i przestali gonić za czymś co dla nich nie istnieje, a zająć się i zadbać o własny elektorat.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama