107,6 FM

Co na poletku mojego serca rośnie najlepiej?

Troski tego świata, ułuda bogactwa i inne żądze wciskają się i zagłuszają słowo.Mk 4,19

Mk 4, 1-20

Jezus znowu zaczął nauczać nad jeziorem i bardzo wielki tłum ludzi zebrał się przy Nim. Dlatego wszedł do łodzi i usiadł w niej, na jeziorze, a cały tłum stał na brzegu jeziora. Nauczał ich wiele w przypowieściach i mówił im w swojej nauce:

«Słuchajcie: Oto siewca wyszedł siać. A gdy siał, jedno ziarno padło na drogę; i przyleciały ptaki, i wydziobały je. Inne padło na grunt skalisty, gdzie nie miało wiele ziemi, i wnet wzeszło, bo nie było głęboko w glebie. Lecz po wschodzie słońca przypaliło się i uschło, bo nie miało korzenia. Inne padło między ciernie, a ciernie wybujały i zagłuszyły je, tak że nie wydało owocu. Inne wreszcie padły na ziemię żyzną i wydawały plon, wschodząc i rosnąc; a przynosiły plon trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny i stokrotny». I dodał: «Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!»

A gdy był sam, pytali Go ci, którzy przy Nim byli, razem z Dwunastoma, o przypowieść. On im odrzekł: «Wam dana jest tajemnica królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach, aby „patrzyli uważnie, a nie widzieli, słuchali uważnie, a nie rozumieli, żeby się nie nawrócili i nie była im odpuszczona wina”».

I mówił im: «Nie rozumiecie tej przypowieści? Jakże więc zrozumiecie inne przypowieści? Siewca sieje słowo. A oto są ci, którzy są na drodze: u nich sieje się słowo, a skoro je usłyszą, zaraz przychodzi Szatan i porywa słowo w nich zasiane. Podobnie zasiewem na gruncie skalistym są ci, którzy gdy usłyszą słowo, natychmiast przyjmują je z radością, lecz nie mają w sobie korzenia i są niestali. Potem gdy nastanie ucisk lub prześladowanie z powodu słowa, zaraz się załamują. Są inni, którzy są zasiani między ciernie: to ci, którzy wprawdzie słuchają słowa, lecz troski tego świata, ułuda bogactwa i inne żądze wciskają się i zagłuszają słowo, tak że pozostaje bezowocne. Wreszcie zasiani na ziemię żyzną są ci, którzy słuchają słowa, przyjmują je i wydają owoc: trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny i stokrotny».


Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa Andrzej Macura
Gość Niedzielny

Troski tego świata, ułuda bogactwa i inne żądze wciskają się i zagłuszają słowo.Mk 4,19

Chwasty bywają piękne. Miewają urokliwe, kolorowe kwiaty. Jeśli uważamy je za coś, co lepiej wyrwać, to dlatego, że nie pozwalają na wzrost uprawianych przez nas roślin. Podobnie jest z chwastami, które rozrastają się na glebie naszych serc. Mieć większy dom, lepszy samochód, wypasionego smartfona, pojechać na luksusowe wczasy, osiągać lepsze wyniki od innych albo więcej znaczyć – to nic złego. Tyle że pragnienia te zajmują miejsce w naszych sercach. Bywa, że z początku niewiele. Ot, dla ozdoby. Przecież mamy prawo, by życie było piękne. Potem, jak pleniących się chwastów, pragnień jest więcej i więcej, aż dla tego, co powinno wyrosnąć z ziaren Bożego słowa, nie ma już dość światła ani miejsca. Tak szczerze: co na poletku mojego serca rośnie najlepiej?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gabriela
  30.01.2019 07:20
  Można patrzeć - i nie widzieć, słuchać - i nie słyszeć, rozumieć - i nie nawrócić się. Aby „nie była im odpuszczona wina”.
  doceń 0
 • Albert
  30.01.2019 10:14
  Pierwszym warunkiem przyjęcia słowa, jest jego zrozumienie. Jeżeli ktoś słowa nie rozumie, czyli nie wie co ono znaczy w rzeczywistości, to nie jest w stanie go przyjąć. Aby zrozumieć słowo, trzeba znać rzeczywistość (prawdę) w odpowiednim zakresie.
  doceń 0
 • Łukasz
  30.01.2019 11:18
  Panie Andrzeju - Brawo! Brakło mi skali w ocenie :-) Chwała Bogu!
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.