107,6 FM

93 proc. Polaków uważa, że szczepienia to najskuteczniejszy sposób ochrony

93 proc. Polaków uważa, że szczepienia są najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci przed poważnymi chorobami. 90 proc. jest przekonanych, że szczepienie dzieci powoduje więcej dobrego niż złego, a 86 proc., że szczepionki są bezpieczne - wynika z sondażu CBOS.

W opublikowanej w poniedziałek informacji wskazano, że 87 proc. badanych uważa, że szczepienia przeciw najgroźniejszym chorobom zakaźnym powinny być obowiązkowe. Za dobrowolnością szczepień jest 9 proc. ankietowanych.

Badanie pokazało, że ci, którzy sądzą, że szczepionki promowane są nie dlatego, że są potrzebne, lecz dlatego, że leży to w interesie koncernów farmaceutycznych są w mniejszości (22 proc.), podobnie respondenci, którzy są zdania, że szczepionki dla dzieci mogą wywołać poważne zaburzenia rozwojowe (18 proc.).

Z badania CBOS wynika, że opinie o szczepieniach są słabo zróżnicowane społecznie. We wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych ogromna większość badanych uważa, że szczepienia są najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci przed poważnymi chorobami, są bezpieczne, a szczepienie dzieci powoduje więcej dobrego niż złego.

Nieco bardziej zróżnicowany społecznie jest pogląd, że szczepienia promowane są głównie dlatego, że leży to w interesie koncernów farmaceutycznych. Z poglądem tym częściej niż pozostali zgadzają się respondenci w wieku 45-54 lata (26 proc.), mieszkańcy miast od 20 tys. do niespełna 100 tys. mieszkańców (28 proc.), ankietowani z wykształceniem zasadniczym zawodowym (27 proc.), o dochodach per capita od 1300 zł do 1799 zł (28 proc.), a uwzględniając kwestie światopoglądowe - badani identyfikujący się z prawicą (28 proc.).

Częściej niż inni z przekonaniem tym nie zgadzają się osoby w wieku 25-34 lata (72 proc.), absolwenci wyższych uczelni (76 proc.), respondenci o najwyższych dochodach per capita (78 proc.) i badani o lewicowych poglądach politycznych (75 proc.).

CBOS zauważa, że w ostatnich pięciu latach bardzo wyraźnie poprawiło się nastawienie Polaków do szczepień, a szczególnie duża poprawa nastąpiła w ciągu ostatniego półtora roku.

W stosunku do lipca 2017 r. wyraźnie wzrósł odsetek badanych uważających, że szczepienia są bezpieczne (o 13 punktów procentowych) oraz negujących stwierdzenie, że szczepienia mogą wywoływać poważne zaburzenia rozwojowe (wzrost o 14 punktów). Przybyło również respondentów uważających, że szczepienia są najskuteczniejszym sposobem ochrony przed poważnymi chorobami (wzrost o 7 punktów) oraz że szczepienie dzieci powoduje więcej dobrego niż złego (wzrost o 5 punktów). Bardzo znacząco zwiększył się także odsetek badanych sprzeciwiających się opinii, że szczepienia promowane są głównie dlatego, że leży to w interesie koncernów farmaceutycznych (wzrost o 16 punktów).

Polacy częściej niż półtora roku temu uważają, że szczepienia przeciw najgroźniejszym chorobom zakaźnym powinny być obowiązkowe (87 proc., wzrost o 7 punktów procentowych), a rzadziej opowiadają się za dobrowolnością szczepień (spadek o 3 punkty, do 9 proc). Mniej jest też badanych, którzy nie mają wyrobionej opinii na ten temat (spadek o 3 punkty).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo, od 29 listopada do 9 grudnia 2018 r., na liczącej 942 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

« 1 »
TAGI:
 • Łukasz
  21.01.2019 13:23
  Ja jestem zainteresowany raczej tym, jakie są odpowiedzi lekarzy i specjalistów w oparciu o ich wiedzę, doświadczenie i badania naukowe na te pytania zadane ankietowanym (942 osobom). Dodam, że ten artykuł, a przynajmniej sam nagłówek zdaje się być manipulacją, bo artykuł zawiera odpowiedzi nie 93% Polaków, lecz raczej 0,0029% Polaków (spośród 30 145 816 uprawnionych do głosowania w wyborach samorządowych w 2018r).
  doceń 3
 • Kooper Nick
  22.01.2019 01:09
  Zgadzam się z panem Łukaszem, że o niebo rozsądniejsze było by przeprowadzenie ankiety wśród lekarzy, niż ogółu społeczeństwa. Aby wyniki ankiety były nie tylko pouczające, ale też ciekawe, można by osobno zapytać lekarzy rodzinnych, a osobno alergologów i przedstawicieli specjalności, którzy mogli by spotykać się ewentualnymi negatywnymi działaniami szczepionek. Oprócz lekarzy można by też zapytać biologów. Porównanie takich odpowiedzi było by i pouczające i interesujące. Poza tym specjalistom można by zadać bardziej szczegółowe pytania, co tym bardziej mogło by być ciekawe.

  Co do drugiej części wypowiedzi nie zgadzam się. Tak jak lekarze mają kompetencje, aby wypowiadać się w sprawach medycznych, tak statystycy posiadają odpowiednie kompetencje, by na podstawie obiektywnych wzorów obliczyć jaka musi być próba statystyczna, aby wyniki były wiarygodne, czyli bliskie wartościom rzeczywistym.

  Rozumiem, że badania socjologiczne społeczeństwa mają swoją wartość, jednak apeluję do GUSu oraz IV władzy, by co do zasady ankiety przeprowadzali wśród ludzi, którzy mają wiedzę w dziedzinie, której dotyczy badanie.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama