107,6 FM

Biblia ekumeniczna

Przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich oraz gminy żydowskiej czytali wspólnie fragment Starego Testamentu, uznawany jedynie w prawosławiu.

Już po raz jedenasty Beskidzkie Radio Katolickie "Anioł Beskidów" i Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej, zorganizowały - w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - głośne czytanie Biblii, do którego zaproszono 24 lektorów. Wśród nich byli duchowni i świeccy: katoliccy, luterańscy, prawosławni, baptystyczni oraz przedstawicielka gminy wyznaniowej żydowskiej, prezydent, starosta, przedstawiciele różnych zawodów, grup i organizacji działających w mieście. Jeden z fragmentów odczytano w języku ukraińskim, inny - z użyciem alfabetu Braille’a.

Biblia ekumeniczna   Do Książnicy przybyli lektorzy oraz słuchacze wspólnego czytania Biblii Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Do wspólnego czytania wybrano Trzecią Księgę Machabejską. W kanonie biblijnym mają ją jedynie prawosławni. Wszyscy pozostali uznają ją za księgę apokryficzną.

Jedynie prawosławni uznają Trzecią Księgę Machabejską za natchnioną. Opisuje ona prześladowanie Żydów zamieszkujących Egipt w dobie Ptolemeuszy. Pomysłodawcą jej lektury był biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. W okolicznościowym słowie przypomniał, że w ubiegłym roku ukazała się Biblia Ekumeniczna - wynik pracy biblistów różnych wyznań, która zawiera tłumaczenie uzgodnione przez zwierzchników dziesięciu Kościołów i związków wyznaniowych.

Biblia ekumeniczna   W maratonie uczestniczą przedstawiciele różnych wyznań Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość - Nie jest mi znane podobne osiągnięcie, nawet w krajach tak zróżnicowanych pod względem wyznaniowym, jak Niemcy, Szwajcaria, Węgry, Rumunia czy Stany Zjednoczone - wyjaśnia bp R. Pindel i dodaje, że kolejnym powodem takiego wyboru lektury biblijnej jest podkreślenie obecności liturgii prawosławia w Bielsku-Białej.

Biblia ekumeniczna   Dyrektor Książnicy Bogdan Kocurek z chlebem pojednania Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Spotkanie zakończyło wspólne ekumeniczne błogosławieństwo duchownych trzech wyznań: katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego. Każdy z lektorów otrzymał z rąk dyrektora Książnicy Bogdana Kocurka mały bochenek - chleb pojednania. Maratonowi towarzyszyła wystawa „Biblia - najważniejsza księga świata”, ukazującą przykłady pisma klinowego, papirusów, pergaminów oraz reprinty wiekowych edycji Biblii od czasów Gutenberga, aż po obecne wydania.

Biblia ekumeniczna   Czytaniu Pisma św. towarzyszyła wystawa biblijna Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Ekumeniczny maraton biblijny w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej i Beskidzkie Radio Katolickie „Anioł Beskidów” organizują już po raz jedenasty. Do tej pory wspólnie odczytano w całości lub fragmentach Księgi Rodzaju, Wyjścia, Koheleta, Ewangelii, Dziejów Apostolskich i listów św. Pawła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Anonim (konto usunięte)
  24.01.2019 08:31
  Jak to się stało? Sądziłem, że kanon ustalono długo przed schizmą.
  doceń 3
 • FranciszekStobosiak
  25.01.2019 14:17
  Po pierwsze ekumenizm dotyczy wyznań chrześcjańskich. Jak był Rabin to już najwyżej Dialog międzyreligijny. Pozatym co ma niby przynieść czytanie apokryfów ? Mogli tak samo poczytać o psie który jeździł koleją.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama