107,6 FM

Ujawniono nagranie interwencji polskiego konsula, którego Norwegia chce wyrzucić z kraju

Instytut Ordo Iuris opublikował na YouTube film, przedstawiający interwencję polskiego konsula w Norwegii Sławomira Kowalskiego w sprawie polskich obywateli i ich dziecka. W jej trakcie norweska policja usunęła go z budynku. - To dowód, że policja naruszyła prawo konsula do kontaktu z polskimi obywatelami i gwarancje jego nietykalności - stwierdził prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski. Konsul znany był z zaangażowania w walkę z norweskim urzędem ds. dzieci (Barnevernet) o prawa polskich dzieci i ich rodziców.

Poniżej publikujemy wspomniane nagranie (w większości w języku angielskim). Zostało ono wykonane latem ubiegłego roku. Konsul usiłuje spotkać się z polskimi obywatelami, ale interweniująca policja - mimo jego powoływania się na prawa wynikające z konwencji o stosunkach konsularnych - nakazuje mu opuszczenie budynku.

Norweskie władze pogwałciły międzynarodowe prawo konsularne
OrdoIuris

Więcej o tej sprawie pisaliśmy tutaj: Norwegia chce, by polski konsul opuścił ten kraj. Polski MSZ go broni

Warto dodać, że w internecie można poprzeć petycję w obronie konsula. Poparło ją już ponad 8 tys. osób.

Na fejsbukowej grupie wspierającej Sławomira Kowalskiego (#MuremZaKonsulem) mec. Kwaśniewski opublikował pismo norweskiego MSZ, który uzasadnia żądanie odwołania  konsula tym, że "zastraszał i był agresywny wobec urzędników, uniemożliwiał im wykonywanie obowiązków, nie słuchał poleceń Policji". Jednak - jak zauważył mec. Kwaśniewski - mimo do niej kierowanych pytań, strona norweska nie podaje żadnych konkretów. Cytowany przez niego norweski prawnik Marius Reikerås uważa, że są to stwierdzenia zniesławiające. Do konsula Kowalskiego należy decyzja, czy zechce skierować do sądu pozew o ochronę swych dóbr osobistych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama