107,6 FM

Biskup przeprasza rodziny uczniów katolickiej szkoły za to, że opuścił ich w chwili próby

Biskup amerykańskiego Covington Roger Joseph Foys przeprosił uczniów miejscowego liceum katolickiego i za to, że dał się zastraszyć, opuścił ich w chwili próby i pochopnie potępił ich zachowanie. Nastolatkowie stali się ofiarami nagonki ze strony liberalnych mediów, które oskarżyły ich o rasistowskie zachowanie wobec starszego mężczyzny o indiańskim pochodzeniu.

Uczniowie z Covington High School wzięli udział w Marszu dla Życia zorganizowanym 18 stycznia w Waszyngtonie. Na Twitterze opublikowany został film, sugerujący, że następnego dnia grupa nastolatków w otoczyła starszego mężczyznę o indiańskich rysach. Mieli się wobec niego zachowywać bez należytego szacunku. Wręcz rasistowsko. Rozpoczęła się medialna nagonka.

Później ujawniono dłuższe nagrania tej sytuacji. Rzeczywiście spora grupa nastolatków stała pod Mauzolem Lincolna. Czekali na autobus. Niektórzy z nich ubrani byli w czapki z wyborczym hasłem Donalda Trumpa: "Make America great again". Byli bardzo wulgarnie atakowani słownie przez członków sekty Czarnych Hebrajskich Izraelitów. To dość dziwaczna, agresywna i fanatyczna grupa, ciesząca się marną reputacją. Młodzież odpowiedziała głośnym skandowaniem. Do jednego z chłopców, Nicholasa Sandmanna, podszedł mężczyzna o indiańskich rysach. Był to 64-letni Nathan Phillips. Stanął przed nastolatkiem i - waląc tuż przed twarzą chłopca w bębenek - wyśpiewywał coś gardłowym głosem. Miała to być - wedle niego - pieśń pokoju, rodzaj próby rozjemczej. Wyglądało to jednak na agresywną prowokację. Sandmann nie reagował. Uśmiechał się tylko pod nosem.

Chłopcy z Covington, w tym Sandmann, byli powszechnie piętnowani jako rasiści. Phillips był tymczasem przedstawiany w mediach jako godzien szczególnego szacunku weteran wojny w Wietnamie. Nie zaprzeczał. Inni dziennikarze opisali akta, z których wynika, że nie był w Wietnamie i nigdy nie wąchał prochu. W wojsku zajmował się głównie naprawą lodówek. Ma za to kryminalną przeszłość (napaść, ucieczka z więzienia). Przewodził też grupie, która 18 stycznia próbowała zakłócić mszę w waszyngtońskiej bazylice.

Zanim jednak nowe informacje ujrzały światło dzienne, wiele mediów, a także władze kościelne, potępiły zachowanie uczniów z Covington.

Miejscowy biskup Roger Joseph Foys przeprosił za to nastolatków i ich rodziny. "Nie powinniśmy dać się zastraszyć i poddać presji wydania przedwczesnego oświadczenia. Przyjmujemy za to pełna odpowiedzialność. Przepraszamy szczególnie Nicholasa Sandmanna i jego rodzinę, a także rodziny uczniów katolickiego liceum Covington, które poczuły się opuszczone w chwili próby - napisał bp Foys.

Wcześniej środowiska konserwatywne zorganizowały petycję w obronie uczniów. Ukazały się też reklamy radiowe wzywające biskupa do przeprosin. Mniej więcej równolegle pojawiły się informacje, że rodzina Nicholasa Sandmanna wynajęła znanego adwokata, specjalistę od procesów o zniesławienie. Prawdopodobnie oznacza to, że już wkrótce złożone zostaną pozwy przeciw liberalnym mediom, które atakowały nastolatka.

 

« 1 »
 • Tomaszszcz
  27.01.2019 12:07
  Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
  Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono.
  W owym czasie:
  Powrócił Jezus mocą Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich. Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać.
  Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce, gdzie było napisane: «Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana».
  Zwinąwszy księgę, oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Niego utkwione. Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście».
 • Ktos
  27.01.2019 14:47
  Pogrzeb ks pralata MarianA Lewandowskiego
 • ptyś
  27.01.2019 19:52
  „Mniej więcej równolegle pojawiły się informacje, że rodzina Nicholasa Sandmanna wynajęła znanego adwokata, specjalistę od procesów o zniesławienie”. No to już wiemy, dlaczego biskup przeprosił. To pokazuje, że inaczej niż presją i groźbą pozwu sądowego, nie da się w USA wymusić na niektórych biskupach zajęcia katolickiego stanowiska. Szkoda, że tylko tak, ale dobre i to!
  doceń 13
 • Krzysiek
  28.01.2019 12:30
  >>wiele mediów, a także władze kościelne, potępiły zachowanie uczniów z Covington<<
  Może jest to NAUKA i przestroga dla osób (konsekrowanych i świeckich) czytających lewicowe środki masowego przekazu.
  Z kim się zadajesz takim się stajesz - przysłowie? - jednak powyższy przykład pokazuje PRAWDĘ - Biskup zanim pomyślał (skorzystał z Mądrości) wykonał czyn. W oparciu o to co mu podały środki masowego przekazu.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama