107,6 FM

W pierwszej połowie roku wizyta prezydenta Macrona w Polsce

W pierwszej połowie roku prezydent Francji Emmanuel Macron złoży wizytę w Polsce - powiedziała w poniedziałek w Warszawie minister ds. europejskich Francji Nathalie Loiseau. Relacje polsko-francuskie obecnie nie spełniają oczekiwań obu naszych narodów - zaznaczyła.

Loiseau oraz wiceminister spraw zagranicznych odpowiedzialny za sprawy unijne Konrad Szymański wzięli w poniedziałek udział w debacie na temat przyszłości Unii Europejskiej. Debata odbyła się w Kolegium Europejskim w Natolinie.

Francuska minister zaznaczyła, że jej pobyt w Warszawie ma na celu przygotowanie wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce, który - jak mówiła - "przybędzie do Polski w pierwszej połowie tego roku".

"Relacje polsko-francuskie obecnie nie spełniają oczekiwań obu naszych narodów, które (to oczekiwania - PAP) wiążą się z naszymi wspólnymi dziejami, z przyjaźnią, jaką darzymy się wzajemnie" - mówił francuska minister. Zaznaczyła, że w tym roku m.in. obchodzimy setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami.

Loiseau odniosła się też do relacji trójstronnych polsko-francusko-niemieckich, realizowanych w ramach formatu Trójkąta Weimarskiego. "Gdy tylko będzie można napełnić treścią takie spotkanie, nasi przywódcy mogliby się spotkać i to jest zawsze bardzo korzystne - podkreśliła.

Szymański zaznaczył, że dzisiaj zrobiono "bardzo duży krok do tego, aby relacje dwustronne, trójstronne tę konieczną treść miały".

"Zgadzam się w pełni, że szczególnie w warunkach europejskich nie mają sensu wizyty, które nie mają treści; nie mają sensu wizyty, które mają tylko dekoracyjny charakter. Myślę, że zrobiliśmy wspólnie istotny krok, by te relacje, potencjalne wizyty taką treść miały" - powiedział wiceszef MSZ.

« 1 »
 • Zapytanie
  28.01.2019 21:04
  A po co, dlaczego i z powodu jakiego?
  doceń 7
 • Podaj nick
  29.01.2019 05:29
  Panu już dziękujemy, niech Pan sobie zostanie w swojej Francji.
  doceń 5
 • Stanisław_Miłosz
  29.01.2019 09:50
  Oby nie stracił okazji by - co zalecał prezydentowi Kaczyńskiemu jeden z jego poprzedników - siedzieć cicho.
 • gosc
  29.01.2019 10:04
  Macron nie będzie u nas mile widziany
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama