107,6 FM

Co wynika z taśmy Kaczyńskiego?

Nic mnie w tej rozmowie nie dziwi - tak zawartość ujawnionych nagrań z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego komentuje prezes Instytutu na rzec Kultury Prawnej Ordo Iuris, a jednocześnie praktykujący adwokat Jerzy Kwaśniewski.

Jego zdaniem, rozmowa dotyczyła dosyć prostego schematu inwestycyjnego, związanego z planami budowy w Warszawie dwóch wieżowców. Jedyne, co zwraca uwagę mec. Kwaśniewskiego, to stosowanie przez Kaczyńskiego ręcznego sterowania. Rozmowa prezesa PiS z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem dotyczy bowiem m.in. możliwości uzyskania tzw. wuzetki (czyli warunków zabudowy), a to nie jest kwestia strategiczna. To raczej sprawa do dyskusji na niższym szczeblu, szczeblu eksperckim. Jednak - jak zauważa mec. Kwaśniewski - taki ręczny model zarządzania sprawdza się u Jarosława Kaczyńskiego i trudno mu z tego powodu czynić zarzut.

Pojawiają się też kwestie płatności, których podstawą może być albo umowa, albo orzeczenie sądu. - Nic bardziej oczywistego dla prawnika - komentuje mec. Kwaśniewski.

Jego zdaniem, budująca jest wyrażona w rozmowie pełna świadomość, że planowana inwestycja musi być całkowicie transparentna, jawna.

Pytany o kredyt, którego na budowę miałby udzielić bank Pekao SA, adwokat stwierdził, że z rozmowy nie wynika, że miałby to być kredyt "na telefon". Zwłaszcza, że inwestycja sprawia wrażenie dobrze zabezpieczonej - miałaby powstać na jednej z najlepszych działek w Warszawie. - Choć istnieją oczywiste powiązania polityczne między zarządem banku a partią, która jest w stanie wpływać na spółki z udziałem Skarbu Państwa - zauważył mec. Kwaśniewski. Ewentualnie można by sprawdzić, czy ryzyko kredytowe zostało należycie przeanalizowane po stronie banku.

Na nagraniu pojawia się też kwestia tego, że zdominowany przez PO warszawski ratusz miałby nielegalnie blokować planowaną inwestycję. - Trudno to skomentować - ocenił Kwaśniewski. Dodał, że mogłoby chodzić np. o przewlekanie procedur. - Ale to są obawy, które rozważa się przy każdej inwestycji na taką skalę: na ile stanowisko samorządu umożliwia realizację postawionego celu - przyznał mec. Kwaśniewski.

« 1 »
 • jurek
  29.01.2019 13:29
  Mnie tez nic nie dziwi w tej rozmowie. Myslę, że jednak powinno zdziwić tych którzy uważali działaczy tej partii na prawdę za "Prawych" i "Sprawiedliwych"
  doceń 26
 • art
  29.01.2019 13:58
  Taktykę lewactwa widać najlepiej na przykładzie tzw. ewolucji teorii. Ta obłuda: piszą bowiem , że to tylko teoria, ale traktują to jakby to był fakt. Programy w szkołach, filmy, dzieła naukowe, konferencje, autorytety, medialny wrzask, trolle internetowe, linczowanie przeciwników z TYM GŁÓWNYM: KK na czele... W zasadzie brakuje im jednego tylko. Malutkiego, nieistotnego dla kogoś kto posiada tubę propagandową (czyli media) w ręku: brak im jednego drobiażdzku: DOWODU!!!. Wiecie że nie mają ANI JEDNEGO? A więc to nawet nie teoria już a kłamstwo. Ale to nic n ie znaczy. Rzeka oszustw toczy się dalej.. Na tej samej zasadzie psa Pawłowa -pedofilia w KK: Każdy kapłan to jeżeli już nie pedofil to homoseksualista. I w tej sprawie kaczyńskiego jak na razie tylko krzyk mający dać złudzenie faktów.
 • Vici
  30.01.2019 03:42
  koń jaki jest każdy widzi. Upadł z trzaskiem mit pana prezesa ojca Narodu, tyrającego za bezdurno dla Narodu. Teraz widzimy - chodziło O WŁADZĘ I KASĘ ale kościół to rozumie - moja pisanina zostanie wyśmiana i oczywiście - nie opublikowana. Jedno jest pewne - jeżeli partia pis jest katolicka, to katolicyzm nie jest wiele wart.
  doceń 11
 • Vici
  30.01.2019 03:44
  a po co pisać, skoro wasza zasada to - nie dopuszczać do głosu inaczej myślących.
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama