107,6 FM

Papież: Ze smutkiem musimy przyznać, że małżonkowie, którzy przez lata żyją razem, nikogo nie interesują

Tematowi jedności i wierności w małżeństwie poświęcił Papież przemówienie skierowane do członków Trybunału Roty Rzymskiej, których przyjął na audiencji w związku z rozpoczęciem nowego roku sądowniczego.

Franciszek zaznaczył, że ważność zawieranego małżeństwa domaga się jedności i harmonii między narzeczonymi, oraz wierności przez całe życie. Dlatego obowiązkiem pasterzy jest odpowiednia i ciągła formacja narzeczonych, a potem małżonków, aby byli świadomi praw i obowiązków odnoszących się do życia małżeńskiego.

W tym kontekście Papież zauważył, że troska duszpasterska Kościoła o małżeństwo i rodzinę winna wyrażać się w przekazywaniu Słowa Bożego, spotkaniach katechetycznych, celebracji sakramentów, czy w kierownictwie duchowym, a także poprzez udział w grupach charytatywnych na rzecz ubogich.

Wierność i jedność w małżeństwie bezcenną pomocą dla Kościoła

"Z drugiej strony małżonkowie, którzy żyją w hojnej jedności i w wiernej miłości, umacniani łaską Bożą oraz wspierani przez wspólnotę, na swój sposób są przykładami bezcennej pasterskiej pomocy Kościołowi – podkreślił Ojciec Święty. - W rzeczywistości dają przykład prawdziwej miłości i stają się świadkami i współpracownikami płodności samego Kościoła. Wielu chrześcijańskich małżonków naprawdę jest cichymi drogowskazami. Ze smutkiem jednak musimy przyznać, że małżonkowie, którzy przez lata żyją razem, nikogo nie interesują, natomiast zainteresowanie budzą skandale, separacje, rozwody."

Franciszek dodał, że małżonkowie żyjący w wierności i jedności są odbiciem samego Boga. Stąd wierność jest możliwa, gdyż jest darem od niego pochodzącym

« 1 »
 • tomaszl
  29.01.2019 16:50
  Wierne, trwające do śmierci małżeństwa nie są oczywiście medialne, ani też nie potrzebują zbytniej troski Kościoła. Bo to jest norma, a nie patologia. Pomoc potrzebna jest przede wszystkim małżeństwom w kryzysie, tam gdzie trzeba ratować małżeństwo (katolickie). Tyle ze dziś wielu zamiast pomocy oferuje "dobre rady" czyli rozwód, dramat zdrad, patologię ponownych związków. Bo tak łatwiej i to takie światowe...
  doceń 10
 • Sarna
  29.01.2019 17:52
  Dziękuję Papieżowi za te słowa troski,to jest to co od dawna leżało mi na sercu.Moje pragnienie,może będzie zaspokojone.Boże dziękuję Ci.
  doceń 4
 • Sarna
  29.01.2019 17:54
  Dziękuję Papieżowi za te słowa troski.Od dawna leżało mi to na sercu.Bóg Zapłać.
 • Matka
  29.01.2019 21:06
  Podam taki przykład ja 'udzielam' się w Kościele, mąż po śmierci syna stracił wiarę, ale nawet podczas kolędy ten temat nie jest poruszany przez duszpasterzy, a nas znają...wydaje się jakby nie było troski o wszystkie owce... A myślę że wypadałoby choć z ludzkiej przyzwoitości zapytać o wiarę... Wiem, wiem są też pasterze którym zależy...
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama