107,6 FM

Polski minister spraw zagranicznych chce amerykańskich rakiet w Europie?

W reakcji na kres układu INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu) polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz domaga się stacjonowania w Europie amerykańskich pocisków rakietowych z głowicami nuklearnymi - pisze w piątek "Der Spiegel" w wydaniu internetowym.

"Spiegel" informuje, że Czaputowicz powiedział mu, iż stacjonowanie amerykańskich wojsk i pocisków z głowicami nuklearnymi na naszym kontynencie "leży w naszym europejskim interesie".

"Spiegel" dodaje, że Czaputowicz nie wyklucza, iż pewnego dnia natowskie pociski rakietowe z głowicami nuklearnymi mogą stanąć w Polsce.

"Wcale tego nie pragniemy. Ale wszystko zależy od tego, jak w przyszłości będzie się zachowywać Rosja, czy będzie kontynuowała swą agresywną politykę zbrojeniową" - powiedział Czaputowicz. Według "Spiegla" zaznaczył, że decydować musiałoby "NATO jako wspólnota" i podkreślił, że Rosja rozumie tylko język siły.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował w piątek, że Stany Zjednoczone zawieszają przestrzeganie układu INF i za pół roku wycofają się z niego, jeśli Rosja nie zacznie się stosować do jego zapisów. Zapowiedział, że wkrótce USA przekażą stronie rosyjskiej formalną notyfikację w tej sprawie.

Szef amerykańskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że Rosja zmieni jeszcze swoje stanowisko w sprawie przestrzegania układu. Zadeklarował, że USA są gotowe do negocjacji z Rosją w sprawie kontroli zbrojeń.

« 1 »
 • SGGW
  01.02.2019 18:37
  Jedni gotowi, drudzy gotowi i co z tego ?
  doceń 0
 • Kokogut
  01.02.2019 21:55
  Wyścig zbrojeń jednostronny trwa od 2005 roku kiedy Rosja przeznacza 6 % PKB corocznie na zbrojenia. Żeby bronić się przed agresywną Polską i resztą NATO.
  Dopiero w 2014 roku Zachód zorientował się, że to Rosja jest agresorem i jeszcze do wyścigu nie przystąpił. Niemcy przeznaczają 1,2% PKB na zbrojenia.
  doceń 0
 • zatroskany
  02.02.2019 08:50
  To naprawdę nie są już żarty. Najpierw usmany chciały wysłać nas na konflikt i wojnę z Iranem, i robią konferencję na ten temat w Europie, która sankcji ani wojny nie popiera, konfliktując nas z innymi państwami. Potem naszymi rękami zaatakowali Chiny aresztując przedstawiciela jednej z głównych firm, ale jak pisze Wall Street Journal, nie zamierzają przedstawiać dowodów winy. A teraz chcą nuklearnego wyścigu zbrojeń, i znowu robią to naszymi rękami, konfliktując nas już nie tylko z Rosją, ale znowu z całą UE, która wojny nie chce. Jak można się tak komuś wysługiwać i to kosztem potencjalnej zagłady nuklearnej naszego kraju? To jest naprawdę upadek Państwa Polskiego!
  doceń 2
 • gosc
  04.02.2019 11:12
  Antypolski jakiś ten minister Czaputowicz? nie chce trzymać z USA?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama