107,6 FM

Episkopat pracuje nad nowym programem kształcenia kleryków

Dyskusja nad opracowaniem modyfikującym zasady kształcenia kandydatów do kapłaństwa omawiano podczas obrad Komisji Duchowieństwa KEP, które odbyły się dziś w Warszawie. Dokument będzie uwzględniał m.in. przesunięcie się wiekowej granicy powołań w naszym kraju.

Dzisiejsze obrady były kolejnym etapem prac podjętych po opublikowaniu przez Stolicę Apostolską dokumentu o kształceniu seminaryjnym, pt. „Ratio fundamentalis formationis sacerdotalis”. Każda konferencja Episkopatu ma teraz za zadanie adaptację ogólnych zasad do sytuacji lokalnego Kościoła.

„Program ten jest już ramowo opracowany i był omawiany przez polskich biskupów , ale wymaga szeregu szczegółowych rozstrzygnięć i dyskusji na kolejnych zebraniach Episkopatu” – powiedział KAI uczestniczący w dyskusji abp Józef Górzyński. Jak zaznaczył, jedną z okoliczności, która wymaga uwzględnienia w opracowywanym dokumencie jest przesuwanie się wieku powołań.

Nowością jest także wprowadzanie w Polsce roku propedeutycznego poprzedzającego właściwe nauczanie w seminariach oraz postawienie dużo większego akcentu na roku kończącym, tzw. duszpasterskim - wyjaśnił metropolita warmiński. „Trzeba na nowo dopasować się do sytuacji, którą mamy, działać adekwatnie do rzeczywistości” – dodał. Okres konsultacji ma zakończyć się w końcu lata.

Abp Górzyński powiedział, że jednym z tematów spotkania były szkolenia, prowadzone pod kierunkiem o. Adama Żaka koordynatora KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Szkolenia ta prowadzone są obecnie w kolejnych metropoliach, dla przedstawicieli poszczególnych diecezji i środowisk Kościoła w całej Polsce – powiedział z satysfakcją metropolita warmiński. Mają one na celu wypracowanie oraz praktyczne wdrożenie programów prewencji (ochrony dzieci i młodzieży) we wszystkich polskich diecezjach i zgromadzeniach zakonnych. Dodał, że Komisja jest zadowolona z dynamiki tych działań.

Omawiano też szkic tradycyjnego listu Episkopatu do księży na Wielki Czwartek, będzie on zatwierdzony przez biskupów na najbliższym spotkaniu plenarnym.

Celem działania Komisji Duchowieństwa KEP jest m.in. troska o początkową i permanentną formację księży oraz opracowywanie zasad formacji kapłańskiej w Polsce. Komisji podlegają: Konferencja Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, Sekcja Ojców Duchownych WSD Diecezjalnych i Zakonnych oraz Sekcja Stałej Formacji Kapłańskiej.

Komisja współpracuje z Krajową Radą Duszpasterstwa Powołań oraz z Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie.

Przewodniczącym Komisji Duchowieństwa KEP jest abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński.

« 1 »
 • Łukasz
  04.02.2019 15:44
  To zdjęcie - czy można je inaczej wykadrować? Księża, klerycy bez głów - to nie jest fajne...
  doceń 30
 • podajnik
  04.02.2019 16:22
  Nowy program kształcenia powinien obowiązkowo położyć większy nacisk na filozofię tomistyczną oraz całe magisterium Kościoła, szczególnie dokumenty Soboru Trydenckiego i soboru Watykańskiego PIERWSZEGO! Dzisiejsi kapłani powołują się niemal wyłącznie na SVII, jakby to był jedyny sobór Kościoła.
  doceń 14
 • pan
  04.02.2019 20:51
  Co można powiedzieć o gospodarzu parafii, który boi się ludzi. Nie chce zrobić spotkania opłatkowego ze "służbą" czyli szafarzami, radą parafialną, charytatywną... itp itd..? Dlaczego nie ma spotkań dla chorych, samotnych... jakby ich nie było w parafii?????
  doceń 21
 • Gość
  05.02.2019 17:01
  A ja myślę że już wielki czas by powrócić do Świętej Mszy Trydenckiej w Rycie Rzymskim.Kapłani niech się odwracają do Boga do Krzyża do Tabernakulum ,a nie do ludzi.Oby ich nie dosięgnął Gniew Boży, Bulla św .Piusa V,,Quo primum tempore.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama