107,6 FM

Pamiętacie BB8 z "Gwiezdnych Wojen"? Studentka AGH zbudowała wierną replikę

Takie nietypowe zadanie zrealizowała w ramach pracy inżynierskiej.

Niecodzienny temat pracy inżynierskiej wybrała sobie Weronika Muszyńska - studentka Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Dziewczyna postanowiła zbudować replikę znanego z filmów "Gwiezdne Wojny" robota BB8. Tytuł jej pracy inżynierskiej brzmi: "Budowa robota mobilnego BB-8 oraz implementacja oprogramowania sterującego".

Pierwotnie Muszyńska zbudowała niewielki model, jednak docelowo maszyna została skonstruowana w skali 1:1. Wiele z elementów składowych robota zostało przygotowanych dzięki zastosowaniu druku 3D. Wymagało to zużycia 12 kg  filamentu, a drukarka pracowała aż 29 dni. Muszyńska napisała też specjalną aplikację, dzięki której robotem można sterować. 

Robot porusza się w podobny sposób, jak filmowy oryginał - głowa robota utrzymuje się na tułowiu poprzez umieszczone w środku obu kul magnesy neodymowe. O niezwykłym projekcie Akademia informuje na swojej witrynie internetowej. W najbliższy piątek robot zostanie zaprezentowany w budynku głównym AGH. 

BB8 to robot - droid astromechaniczny - występujący w serii filmów "Gwiezdne Wojny". To  nowocześniejsza wersja znanego z pierwszych części filmowej sagi robota R2D2. Dzięki innej konstrukcji (połączenie dwóch kul) BB8 porusza się znacznie szybciej niż jego "starszy brat". Po raz pierwszy postać ta pojawiła się w filmie "Gwiezdne Wojny - Przebudzenie Mocy" z 2015 r. Był to robot współpracujący z pilotem Rauchu Oporu - Poe Dameronem. W jego pamięć został wgrany fragment mapy z informacja o miejscu pobytu Luke'a Skywalkera. 

« 1 »
 • seitz
  05.02.2019 09:00
  Tutaj brakuje najciekawszej informacji. Robot działa wykorzystując automatyczną zasadę odwróconego wahadła w oprogramowaniu czyli tak jak Segway koryguje na bierząco każde odchylenie od pionu. Jeśli wyłączymy prąd to od razu się przewróci. Dodatkowo jego głowa też wykorzystuje tą zasadę i nie spadnie bo koryguje każde odchylenie włączając swój własny napęd i podróżując po kuli głównej.
  doceń 6
 • Gość
  05.02.2019 10:14
  Uwielbiam Star Wars, przynajmniej te najstarsze, tylko czy to jest właściwy temat na tę stronę?
  doceń 12
 • Jedrula
  07.02.2019 21:12
  Jak uwielbiasz to co ci zaś nie pasuje. Filozofia nie z tej ziemi.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama