107,6 FM

Wspomnienie św. Pawła VI będzie obchodzone w całym Kościele

Ojciec Święty Franciszek, akceptując prośby i pragnienia Ludu Bożego, nakazał, aby obchody liturgiczne św. Pawła VI, papieża, zostały wpisane do Kalendarza Rzymskiego 29 maja, ze stopniem wspomnienia dowolnego – czytamy w dekrecie opublikowanym przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Dokument podpisany przez prefekta tej dykasterii, kard, Roberta Saraha, nakazuje, aby wspomnienie to zostało wpisane do wszystkich kalendarzy liturgicznych i ksiąg do celebracji Mszy św. i Liturgii Godzin. Do dekretu dołączono teksty liturgiczne w języku łacińskim, które każda z konferencji episkopatu ma przetłumaczyć, a po zatwierdzeniu tekstu przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ma on zostać opublikowany przez Konferencje Episkopatów.

Jako czytanie II w liturgii czytań wybrano fragment homilii wygłoszonej przez Pawła VI 7 grudnia 1965 roku na ostatniej sesji II Soboru Watykańskiego.

« 1 »
 • Marcin
  06.02.2019 14:05
  Tak, papież winien mieć święto w całym Kościele.
 • h
  06.02.2019 16:50
  Jeden z najbardziej kontrowersyjnych papieży w historii Kościoła, współorganizator rewolucji SW2.
  doceń 7
 • xwl
  06.02.2019 18:39
  Będzie problem. Bo jest to wspomnienie nieobowiązkowe. A w tym dniu w Polsce obowiązuje wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy. Czyli według norm ogólnych kalendarza liturgicznego ostatnie ma pierwszeństwo. Chyba, że KKBiDS poprosi o przeniesienie w Polsce wspomnienia św. Pawła VI na inny dzień.
 • trydent
  07.02.2019 10:02
  JAKI PROBLEM by wspomnienie KILKU świętych miało miejsce jednego dnia? dywagacje na poziomie podstawówki. jakoś w kalendarzu PCH na 2019 widzę WSZYSTKIE wspomnienia danego dnia, liczące czasem nawet 4 świętych/błogosławionych. Nie widzę problemu.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama