107,6 FM

Będą następne spotkania przewodniczącego episkopatu z osobami pokrzywdzonymi

Spotkania przewodniczącego episkopatu z osobami pokrzywdzonymi przez nadużycia seksualne duchownych są kontynuowane, także z przedstawicielami Fundacji „Nie lękajcie się” – powiedział rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik w odpowiedzi na pojawiające się pytania o następne spotkania.

Rzecznik episkopatu wyjaśnił, w jaki sposób były kierowane zaproszenia. „Zgodnie z zapowiedzią zaproszenia zostały skierowane za pośrednictwem kurii diecezjalnych i zakonnych do osób pokrzywdzonych, w których sprawach zakończono procesy kanoniczne. Przewidziano również dodatkową możliwość spotkań dla osób, w których sprawach nie było możliwości przeprowadzenia procesów kanonicznych. Były to jedyne kryteria, według których kierowano zaproszenia” – podkreślił.

W kontekście pytań dotyczących terminów spotkań sprecyzował, że osoby poszkodowane nie były informowane, że wszystkie spotkania muszą się odbyć przed 21 lutego, a więc przed spotkaniem przewodniczących episkopatów w Rzymie nt. ochrony dzieci i młodzieży. „Zaproponowane wstępnie daty spotkań były jedynie propozycjami, które zostały zweryfikowane przez oczekiwania osób zaproszonych oraz przez możliwości organizacyjne. Niektóre osoby prosiły o zmianę miejsca i formy spotkania, co pociągnęło za sobą konieczność szukania dodatkowych terminów. Ponieważ każde spotkanie wymaga odpowiedniej ilości czasu, stąd zaistniała potrzeba kontynuowania ich w przyszłości” – zaznaczył ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Wobec pytań co do spotkań z przedstawicielami Fundacji „Nie lękajcie się” rzecznik episkopatu podkreślił: „Każda osoba pokrzywdzona jest ważna, bez względu na to, czy jest zrzeszona w Fundacji »Nie lękajcie się«, czy też nie. Dlatego propozycja innego terminu spotkania nie jest w żadnym wypadku wykluczeniem z wysłuchania przedstawicieli fundacji. Przewodniczący episkopatu przykłada dużą wagę do spotkania z każdą osobą, która odpowiedziała na zaproszenie. Dlatego zaproszenie jest cały czas aktualne dla wszystkich, o czym zainteresowani zostali poinformowani”.

Rzecznik episkopatu podkreślił, że „propozycja dodatkowych terminów została przesłana, oprócz zrzeszonych w fundacji, również innym osobom”.

„Po zakończeniu kolejnych etapów spotkań poinformujemy o tym opinię publiczną” – zaznaczył ks. Paweł Rytel-Andrianik.

« 1 »
 • Maya
  06.02.2019 20:27
  Jak zwykle mądry (Polak, ks. Biskup, i inny) po szkodzie. To jest o 15 lat spóźnione. Pamiętamy sprawę poznańską, pewnego abpa , który przyszedł z Watykanu (i który ma zakaz sprawowanie publicznie funkcji liturgicznych!!) . Proszę wybaczyć, ale te wszystkie wypowiedzi brzmią jak ironia. Czy naprawdę dopiero Franciszek musiał dać zielone światło naszym Pasterzom w sprawach o których Kościół, księża i p. dr Półtawska grzmieli i przestrzegali przed konsekwencjami już dawno ?!
  doceń 12
 • Kulawy
  07.02.2019 17:25
  Szkoda, że Episkopat tak samo twardo i stanowczo nie wstawił się w ubiegłym roku za ludźmi niepełnosprawnymi. Jaki dziwny zbieg okoliczności. Od pamiętnego protestu w sejmie i braku reakcji na nań ze strony Kościoła zaczęło się coś psuć w naszym społeczeństwie.... Czy dlatego, że jako chrześcijanie baliśmy się powiedzieć rządzącym, że inwalidzi nie wszyscy potrzebują pampersów, że równie dobrze, jak rodziny wielodzietne mogą gospodarować pieniędzmi? Szkoda, że kościół oficjalnie nie upomniał Państwa... Szkoda!!!!!
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama