Spychalski: Prezydent skieruje rozporządzenie ws. żałoby narodowej do kontrasygnaty premiera

dodane 11.02.2019 08:50

PAP |

W poniedziałek prezydent skieruje rozporządzenie ws. żałoby narodowej po śmierci Jana Olszewskiego do kontrasygnaty premiera; z całą pewnością żałoba będzie dłuższa, niż jeden dzień - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Spychalski: Prezydent skieruje rozporządzenie ws. żałoby narodowej do kontrasygnaty premiera   PAP/Paweł Supernak Portret Jana Olszewskiego, wystawiony razem z księgą kondolencyjną w KPRM

Jan Olszewski zmarł w piątek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w piątek, że pożegnanie Jana Olszewskiego wymaga stosownej powagi, a zarządzenie żałoby narodowej uważa za konieczne.

Prezydencki rzecznik poinformował w poniedziałek w TVP 1, że jeszcze w poniedziałek prezydent skieruje rozporządzenie ws. żałoby narodowej do kontrasygnaty premiera.

"Jestem przekonany, że dzisiaj pan premier złoży swój podpis na tym dokumencie i będziemy mogli już oficjalnie powiedzieć, w którym dniu, od której, do której godziny będzie wprowadzona w Polsce żałoba narodowa" - podkreślił Spychalski. "Ta żałoba będzie z całą pewnością dłuższa, niż jeden dzień" - dodał.

"Nie ulega wątpliwości, że pan premier Jan Olszewski był wielkim człowiekiem, wielkim patriotą, wielkim Polakiem i Polska musi mu oddać należyty szacunek" - podkreślił rzecznik prezydenta.

Podstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z nią żałobę narodową może wprowadzić prezydent w drodze rozporządzenia. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANDRZEJ DUDA, MATEUSZ MORAWIECKI, PAP, PREZYDENT, RZĄD, ZGON

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 10 gosc 11.02.2019 12:05
Niezalogowany użytkownik Pośród licznych miernot III RP premier Olszewski był politykiem wybitnym.
Plusów: 12 Gość 11.02.2019 11:33
Niezalogowany użytkownik Za częsta żałoba dewaluuje to pojęcie.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl