107,6 FM

Romaszewska o pomniku Mazowieckiego: To nie jest dobry pomysł

Postawienie w Warszawie pomnika byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego nie jest dobrym pomysłem; nie lubię go - powiedziała w poniedziałek doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska. Jej zdaniem jest za wcześnie na stawianie pomnika Mazowieckiemu, ale - dodała - może to się zmienić w przyszłości.

Na początku lutego prezydent Andrzej Duda powiedział w Polsat News, że będzie popierał inicjatywę budowy pomnika Tadeusza Mazowieckiego. Jak podkreślił, bohaterowie naszej wolności powinni mieć swoje pomniki. "Okres 1989 r. ma swój szczególny wymiar osobowy, niezwykle symboliczny. Mianowicie rząd na czele z pierwszym niekomunistycznym premierem Tadeuszem Mazowieckim. To była niezwykle ważna data - 12 września" - ocenił Duda. Według prezydenta właśnie to wydarzenie powinno być upamiętnione pomnikiem Mazowieckiego.

Romaszewska była pytana w radiu RMF, czy inicjatywa postawienia w Warszawie pomnika Tadeusza Mazowieckiego jest dobrym pomysłem. "Nie" - odpowiedziała. Dopytywana, dlaczego nie jest to dobry pomysł odparła: "bo nie lubię Tadeusza Mazowieckiego".

"Myślę, że jego część życia związana z latami '50, może nie warto na ten temat wspominać" - dodała Romaszewska. Na uwagę, że o pomyślę pomnika Mazowieckiego mówił prezydent Duda, Romaszewska odparła, że "prezydent jest młodym człowiekiem i nie zdaje sobie sprawy z tego jak wyglądała rzeczywistość owych czasów". "Jak będą chcieli postawić pomniki jeszcze za 50 lat, to niech stawiają, ale dzisiaj nie, to za wcześnie" - podkreśliła.

Zaznaczyła, że żyje jeszcze dużo ludzi, którzy pamiętają, jak wyglądały "wojny w Klubie Inteligencji Katolickiej, co się wyprawiało, jak były procesy lat 50. i co wtedy głosił Mazowiecki". "Minie ileś lat, ludzie rozważą +za+ i +przeciw+. To, co mi się nie podoba, u mnie to budzi emocje, a za 50 lat może nie będzie budziło takich emocji i będzie można postawić pomnik z duża przyjemnością" - dodała Romaszewska.

Doradczyni prezydenta była także pytana, czy rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku może być wspólnym świętem, odparła: "Może być wspólnym świętem".

W internetowej części programu dopytywana, czy ta rocznica jest w stanie jeszcze połączyć dwie strony sceny politycznej. "Myślę, że tak, w zasadzie wtedy skończył się jednak komunizm. Niezależnie od tego, jakie te układy były, jakie były porozumienia okrągłostołowe lepsze lub gorsze" - powiedziała Romaszewska. Na uwagę, że zapowiada się, że obchody 4 czerwca będą podzielone, odparła: "pewnie będzie tak, jak zwykle, czyli niesympatycznie".

« 1 »
 • jeszcze zapytanie
  11.02.2019 15:28
  Mazowiecki ma już ronda w Piasecznie i w Gdańsku, konieczny jeszcze pomnik?
  doceń 31
 • MAREK
  11.02.2019 15:56
  Myślę, że stawianie pomnika 50 latach po śmierci to dobra zasada i powinna być stosowana we wszystkich przypadkach. Lech Kaczyński, Jan Paweł 2, Ryszard Kukliński, ksiądz Jankowski to kilka przykładów kiedy pomniki były stawiane o wiele wcześniej.

  Jako wyjątek można rozważyć osoby honorowane za dorobek który jest publicznie znany i który nie zmieni się niezależnie czy na temat danej osoby istnieją nieznane fakty, które w przeciągu 50 lat mogą zostać ujawnione. Być może naukowcy, artyści, pisarze którzy nie pretendują do roli autorytetów, mogą zostać uhonorowane pomnikiem przed upływem takiego czasu.
  doceń 1
 • Gość
  11.02.2019 19:00
  Osobiście uważam, że pomników u nas jest zbyt wiele i Mazowiecki pomnika nie potrzebuje. Można go uhonorować innym sposobami, ale argument, że ktoś na pomnik nie zasłużył, bo jakaś pani go ... nie lubi, jest porażający swoją merytorycznością i wagą.
  doceń 33
 • opinia
  11.02.2019 20:29
  Ma rację. Nie powinno się stawiać pomników Kaczyńskim, Mazowieckim i innym kontrowersyjnym politykom.
  doceń 36

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama