Krzysztof Szczerski spotkał się we wtorek z ambasadorem Iranu w Warszawie

dodane 12.02.2019 16:02

PAP |

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski spotkał się we wtorek z ambasadorem Iranu w Warszawie Masudem Edrisi-Kermanszahim; przekazał mu, że konferencja bliskowschodnia w Warszawie "nie jest skierowana przeciwko żadnemu państwu".

Krzysztof Szczerski spotkał się we wtorek z ambasadorem Iranu w Warszawie   Jakub Szymczuk Krzysztof Szczerski

O swojej rozmowie z szefem irańskiej placówki w Warszawie poinformował PAP Szczerski. Według relacji prezydenckiego ministra ambasador przedstawił mu irański punkt widzenia na organizowaną przez Polskę i USA konferencję.

Jak zaznaczył Szczerski, w odpowiedzi przekazał irańskiemu dyplomacie, że "niezmiennym celem polskiej polityki bliskowschodniej jest poszukiwanie dróg do osiągnięcia pokoju i stabilności w tym regionie", a konferencja warszawska "nie jest skierowana przeciwko żadnemu państwu".

Rozpoczynająca się w środę konferencja ministerialna w Warszawie dotyczy budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Do udziału w niej nie został zaproszony Iran. Jeszcze w styczniu, informując o planach zorganizowania konferencji, sekretarz stanu USA zapowiadał, że szczególna uwaga uczestników rozmów w Warszawie ma zostać poświęcona wpływom tego właśnie kraju w regionie Bliskiego Wschodu. Według doniesień izraelskich mediów ostre antyirańskie przemówienie ma wygłosić podczas konferencji premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Teheran uznał udział Polski w organizacji konferencji za akt wrogości; tamtejsze MSZ wezwało charge d'affaires ambasady Polski, aby zaprotestować przeciw tej konferencji. W drugiej połowie stycznia z wizytą do irańskiej stolicy udał się wiceszef MSZ Maciej Lang, który odpowiada w resorcie dyplomacji m.in. za sprawy polityki afrykańskiej i bliskowschodniej, aby omówić m.in. "cele i oczekiwania" wobec warszawskiej konferencji.

Zaproszenie na konferencję wystosowano do przedstawicieli władz blisko 80 państw, w tym krajów arabskich. Udziału w wydarzeniu odmówiła m.in. Autonomia Palestyńska, która do uczynienia tego samego namawia pozostałe kraje arabskie.

W zeszłym tygodniu ambasador Iranu zapowiedział na spotkaniu z polskimi dziennikarzami, że jeśli konkluzje konferencji bliskowschodniej będą wymierzone w Teheran, możliwe jest obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych z Polską.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BLISKI WSCHÓD, DYPLOMACJA, IRAN, PAP, PREZYDENT, PREZYDENT RP

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 krut00 13.02.2019 18:33
OCZYWISTE duby smalone bredzisz, cywilizacyjnie może okazać się że Iran jest nam bliższy od Izraela czy USA, które postrzegają Polskę i Polaków jako skończonych głupoli, taki inny rodzaj zwierząt. Iran w przeciwieństwie do Izreala nie obrzuca Polaków nikczemnymi pomówieniami i nie wysyła komornika by zająć kraj nad Wisłą. Śmiem twierdzić że z Iranem nam bardziej po drodze niż z Izraelem czy USA. Łatwo to można sprawdzić przy okazji tzw. wiz.
Plusów: 3 oczywiste 13.02.2019 11:18
Niezalogowany użytkownik Uważam, że Polska powinna trzymać z USA i Izraelem bo są nam bliższe cywilizacyjnie i religijnie a przy tym są to państwa o dużym potencjale militarnym. Z islamskim Iranem bratać sie nie musimy.
Plusów: 0 Jakub 13.02.2019 10:27
Niezalogowany użytkownik Bardzo źle, że Polska, myśląc bardzo jednostronnie, zaostrzyłam, a może popsuła na długi czas, dobre jak dotąd stosunki z Iranem. Wczasach bardzo złych relacji z Rosją i nieprzewidywalnych ruchów Chin, Iran mógłby okazać się dla nas jeszcze nie raz wygodnym partnerem politycznym i gospodarczym. A tak, chcąc przypodobać się Amerykanom i Izraelczykom, podejmujemy bardzo dziwne i być może brzemienne w skutkach decyzje. Tak jakbyśmy my - katolicy zupełnie nie widzieli zabiegów jakie czynią ostatnio Franciszek i Watykan, by w trudnych obszarach Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki wypracować zgodę i pokojowe współistnienie chrześcijan ze znacznie liczniejszymi muzułmanami. O takiej potrzebie najlepiej świadczy wciąż pogarszająca się sytuacja Nigerii i rosnących wpływów islamistów z Boko Haram.
Plusów: 1 krut00 12.02.2019 21:46
Co by tu wiele pisać, Polska siedzi w bagnie po pachy zaś nieoceniony Izrael ma zamiar wepchnąć Persów do takiego samego dołu. Skoro prezydent Duda zaprosił Izrael do grupy Wyszehradzkiej to może też zaprosić na konferencję w Warszawie prezydenta Iranu. Mamy pretensję o Jałtę i Teheran, więc nie powinniśmy przykładać ręki do czynów haniebnych - nie zależnie od zapłaty. Obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych - z wszystkimi krajami - jak najbardziej wskazane! Od dziesięcioleci bowiem MSZ nie robi nic poza rozbijaniem organizacji polonijnych i szkalowaniem RP.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl