107,6 FM

Rzecznik Praw Obywatelskich: pierwszeństwo dla pieszych zmniejszy liczbę wypadków

Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich chce aby piesi mieli większe prawa. Czy pierwszeństwo dla pieszych zanim wejdą na pasy jest dobrym pomysłem i ograniczy liczbę wypadków?

Przejście dla pieszych w Rybniku   Przejście dla pieszych w Rybniku
Przejście dla pieszych w Rybniku
Mateusz Kornas / Radio eM
Czy pieszy powinien mieć zawsze pierwszeństwo przed wejściem na pasy? Z takim pomysłem do ministra infrastruktury zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich. Obecnie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem dopiero kiedy wejdzie na przejście. Powinien też zachować szczególną ostrożność i mieć ograniczone zaufanie. Nowe przepisy dałyby mu znacznie więcej praw. Zapytaliśmy o sprawę mieszkańców regionu


Zdaniem Adama Bodnara pomysł poprawiłby bezpieczeństwo pieszych na drogach. Tylko w minionym roku w naszym regionie na przejściach zginęło 81 pieszych. Jak pomysł nadania pieszym większych praw wygląda okiem policjanta?


komentuje Dariusz Jaroszewski z rybnickiej komendy policji. Wg obecnych przepisów kierowca ma zachować szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia. Pieszy zaś ma pierwszeństwo kiedy już wejdzie na przejście.

"ZACZNIJMY OD PRZESTRZEGANIA OBECNYCH PRZEPISÓW"

Wprowadzenie pierwszeństwa dla pieszych, jeszcze zanim wejdą na pasy jest złym pomysłem - twierdzi Dariusz Pich właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców Instruktor  z Rybnika.


Pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na przejście, piesi mają w krajach skandynawskich i w niektórych krajach Europy Zachodniej. Zdaniem Dariusza Picha w tych krajach panuje jednak inna kultura jazdy i zachowań w relacji pieszy-kierowca.

Rzecznik Praw Obywatelskich: pierwszeństwo dla pieszych zmniejszy liczbę wypadków  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama