107,6 FM

Wiceszef MSZ: największą grupę "Sprawiedliwych wśród narodów świata" stanowią Polacy

Spośród 27 tys. "Sprawiedliwych wśród narodów świata" uhonorowanych za ratowanie Żydów z Holokaustu największą grupę stanowią Polacy - 7 tys. - przypomniał wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. "Jak ma się tak powszechna pomoc niesiona przez Polaków Żydom do wypowiedzi ministra Katza?" - zapytał.

Chodzi o wypowiedź p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Katza, który, odnosząc się w niedzielę do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi rządu Izraela stwierdził: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela - PAP), któremu Polacy zamordowali ojca, +Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki+".

Polski rząd określił tę wypowiedź jako "haniebną i rasistowską". Po wypowiedzi Katza premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd polskiej delegacji do Izraela na szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Szczyt został odwołany, zamiast spotkania V4 w Jerozolimie zaplanowano rozmowy dwustronne premierów Grupy.

"Spośród 27 tys. +Sprawiedliwych wśród narodów świata+ uhonorowanych przez Yad Vashem za ratowanie Żydów z narażeniem życia z Holokaustu największą grupę stanowią Polacy - 7 tys. Pytam! Jak ma się tak powszechna pomoc niesiona przez Polaków Żydom do wypowiedzi min. Katza? - napisał we wtorek na Twitterze wiceszef MSZ.

Z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił, że "6863 Polaków pośród +Sprawiedliwych wśród Narodów Świata+ to nie wynik czyjejkolwiek polityki ani wyrachowanego zachowania".

"To liczba, która wciąż rośnie, pokazująca zachowanie Polaków w Ich najtrudniejszym momencie życia. Jesteśmy Im winni dbanie o prawdę historyczną!" - napisał na Twitterze.

Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym przyznawanym od 1963 r. przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie ludziom, którzy z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom podczas II wojny światowej. Na medalu wybita jest sentencja z Talmudu - "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat".

Odznaczenie do 1 stycznia 2018 r. otrzymało 26 tys. 973 bohaterów, w tym 6 tys. 863 Polaków, którzy tworzą najliczniejszą grupę Sprawiedliwych wśród obywateli 51 krajów. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama