107,6 FM

Unie przełożonych zakonnych o pedofilii: Pochylamy głowę ze wstydu

"Pochylamy głowę ze wstydu" - oświadczyli przełożeni generalni zakonów żeńskich i męskich przed rozpoczynającym się w czwartek w Watykanie szczytem na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich w Kościele. Przyznali, że nadużycia trwały przez dekady.

Na dwa dni przed historycznym spotkaniem w Watykanie, zwołanym przez papieża Franciszka, przedstawiciele dwóch unii zgromadzeń zakonnych napisali: "W naszej działalności zakonnej spotykamy się z licznymi sytuacjami, w których dzieci są wykorzystywane, lekceważone, maltretowane i niechciane".

"Ich wołanie jest dla nas apelem. Jako dorośli, jako chrześcijanie i jako zakonnicy chcemy angażować się na rzecz tego, by ich życie mogło się zmienić i by sytuacje, w jakich dorastają, poprawiły się" - zapewnili przełożeni generalni.

"To spotkanie skoncentrowane jest na wykorzystywaniu seksualnym dzieci, nadużywaniu władzy i sumienia ze strony tych, którzy pełnią funkcje w Kościele, zwłaszcza biskupów, księży i zakonników. To historia, która trwa od dziesięcioleci, historia niosąca ogromny ból tych, którzy doznali nadużyć" - głosi opublikowana w Watykanie nota.

Zwierzchnicy zgromadzeń napisali: "Pochylamy głowę ze wstydu, gdy uświadamiamy sobie, że takie nadużycia miały miejsce w naszych kongregacjach oraz zakonach i w naszym Kościele".

"Nauczyliśmy się, że ci, którzy dopuszczają się nadużyć, umyślnie ukrywają swoje czyny i są manipulatorami. Z definicji trudno odkryć nadużycia. Nasz wstyd jest tym większy, że nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak wiele się dzieje" - oświadczyli.

"Kiedy patrzymy na prowincje i regiony naszych zakonów i kongregacji na całym świecie, przyznajemy, że odpowiedź tych, którzy sprawują władzę, nie była taka, jaka powinna być. Nie rozpoznali sygnałów alarmowych albo nie zdołali wziąć ich poważnie pod uwagę" - napisali przełożeni generalni.

W czterodniowym spotkaniu w Watykanie uczestniczyć będą przewodniczący wszystkich episkopatów świata oraz ponad 20 przełożonych męskich i żeńskich zakonów.

« 1 »
 • Tomaszszcz
  19.02.2019 13:25
  Wyrzucić księży homoseksualnych ż kapłaństwa! GRZECH SODOMY nie jest w parze z wiarą, to się kłuci ż nauką Jezusa! Wyrzucić Biskupów nawet tych na emeryturze którzy przez lata tuszowali te sprawy i jeszcze większe cierpienie tym powodowali u ofiar. Dość tolerancji, dłużej nie można!
  doceń 4
 • marek
  19.02.2019 13:44
  niestety wielu duchowych i katolikow świeckich dało sobie narzucić lewacką narrację,jakoby atrybutem Koscioła był homoseksualizm,pedofilia,etc., czyli,że te dewiacje jakoby mają charakter systemowy,przynależny Kościołowi; a przecież tak nie było i nie jest.Jeśli takie przypadki sie zdarzały,zdarzają czy też zdarzą, są to kwestie incydentalne związane z popadnięciem w grzech danego człowieka w danym czasie a nie całej instytucji, wspólnoty katolickiej en masse.
  doceń 2
 • iveta
  19.02.2019 18:20
  Dla mnie nie do pojęcia jest to, że duchowni dopuszczający się takich czynów pieli się w karierze kościelnej. Jak to możliwe?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama