107,6 FM

Rewolucja w podatkach. Czy nie musimy rozliczać się z fiskusem?

W tym roku nie ma obowiązku wypełniania PIT-u. Wzięła go na siebie skarbówka. Jest jednak kilka haczyków, o których podatnik powinien pamiętać.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązek rozliczania naszego PIT wzięła na siebie Krajowa Administracja Skarbowa. Czy oznacza to, że po raz pierwszy od dawna nie musimy przejmować się składaniem swojego zeznania podatkowego? Dla bardzo wielu osób odpowiedź brzmi: tak. Ale nie dla wszystkich.

Miliony Polaków mogą w tym roku nie przejmować się terminem 30 kwietnia. Ich wypełniona przez urząd deklaracja zostanie uznana za złożoną. Ale uwaga, dotyczy to tylko osób, które rozliczają się za pomocą PIT-37 lub PIT-38. Czyli przede wszystkim tych, którzy pracują na etatach lub na zleceniach. Osoby, które np. prowadzą działalność gospodarczą lub osiągają przychody z tytułu najmu, muszą rozliczyć się po staremu. Z nich obowiązek wypełniania zeznania ma zostać zdjęty w przyszłym roku.

Ale fakt, że pracujemy na etacie, nie sprawia jeszcze, że możemy całkowicie zapomnieć o naszym PIT. Nie wolno nam tego zrobić, jeśli chcemy się w tym roku rozliczyć z małżonkiem. Ale żeby takie wspólne rozliczenie zrobić, nie trzeba wiele zachodu. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl, nacisnąć przycisk „Zobacz twój e-PIT” w prawym górnym rogu i przejść niezbyt skomplikowaną procedurę.

Na początek, aby w ogóle dostać się na stronę swojego zeznania, musimy przygotować swój numer PESEL, kwotę przychodu, którą wskazaliśmy w zeznaniu za rok 2017 i jedną z kwot przychodu z naszych dokumentów PIT-11 za 2018 r. Aby się zalogować do e-PIT, możemy użyć też naszego Profilu Zaufanego. Kiedy już znajdziemy się na stronie z zeznaniem podatkowym, mamy kilka opcji.

Osoby, które chcą się rozliczyć z małżonkiem, zaznaczają taką opcje i podają oczywiście dane małżonka. Można też zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę. I jeszcze - dodać odliczenie od podatku np. z tytułu darowizny na cele kultu religijnego lub tytułu wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Na swój e-PIT warto się również zalogować, aby wesprzeć wybraną przez nas organizację pożytku publicznego.

Oczywiście, po zalogowaniu na swój e-PIT nie musimy nic zmieniać i po prostu zaakceptować zeznanie wypełnione za nas przez urzędników zeznanie. Możemy też odrzucić zeznanie, i przechodzić tę samą procedurę wypełniania PIT jak co roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama