107,6 FM

Izraelskie media podały fałszywą informację o rzekomej niedawnej dewastacji cmentarza żydowskiego w Świdnicy

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski wezwał w środę na Twitterze izraelski portal Times of Israel do usunięcia fragmentu tekstu o dewastacji żydowskiego cmentarza w Świdnicy. Dodał: "To jest zwykłe kłamstwo". W środę media izraelskie m.in. "Times of Israel" podały, że żydowskie cmentarze w Polsce zostały niedawno zdewastowane.

"Właśnie rozmawiałem z zastępcą burmistrza Świdnicy, #Polska. NIC nie stało się na #żydowskim #cmentarzu w tym mieście. To jest zwykłe kłamstwo. Proszę usunąć ten fragment tekstu" - napisał Magierowski na Twitterze.

W środę media izraelskie, m.in. "Times of Israel" i "Jerusalem Post" podały, że żydowskie cmentarze w Polsce zostały niedawno zdewastowane. Jak napisał "Jerusalem Post" "w trakcie nowego dyplomatycznego kryzysu między (tym) krajem i Izraelem o współudział w Holokauście".

W Świdnicy "co najmniej 15 nagrobków zostało zmiażdżonych w ubiegłym tygodniu na lokalnym żydowskim cmentarzu" - czytamy w "Jerusalem Post". "Inne nagrobki zamalowano czarnym graffiti, z czego jedno z pentagramem - symbolem związanym z satanizmem" - dodano.

Zawierająca nieprawdę depesza pochodziła z agencji Jewish Telegraphic Agency (JTA). Wydała ona jej sprostowanie.

Dziennikarz Marcin Makowski napisał na Twitterze, że zdjęcia rzekomej profanacji w Świdnicy pochodziły sprzed czterech lat z Olkusza.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama