107,6 FM

Najpiękniejsze polskie słowo według dziennikarzy "Gościa"

W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego szukamy najpiękniejszych słów

Szelest

To słowo, które nie tylko znaczy. Ono samo JEST tym, co oznacza. Dla mnie pozostaje też symbolem całej polszczyzny, którą kocham za jej cudowną dźwiękonaśladowczość. Szelest naszego języka bywa zmorą dla obcokrajowców, ale gdy się w niego wsłuchamy, pozwala poczuć opowiadaną rzeczywistość wszystkimi zmysłami. Kiedy słyszę słowo „szelest”, widzę las i czuję pod stopami liście. Słyszę wiatr, który porusza gałęziami. Szelest to cicha mowa świata, szept przyrody, odgłos przewracanych kartek ukochanej książki. Zaklęte w słowie chropowatym i czułym jednocześnie – jak cały język polski.

Szymon Babuchowski, kierownik działu Kultura

Warto zobaczyć:

Dziś w programie mamy "Misie"...
Radio eM

Przeczytaj również:
Jak cię słyszą, tak cię piszą

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • miłosz
  21.02.2019 09:02
  Miłość. I uczucie, i cecha, i tysiące pochodnych znaczeń. I szeleści jak trzeba, i kojarzy się miło. I każdy jej pragnie, i cierpi gdy jej nie ma, albo dać drugiemu nie może. I gdy czyta się Pismo, nie ma tam nic oprócz Miłości. Słowo - Klucz do całej treści Życia.
  doceń 5
 • sp
  21.02.2019 09:16
  Jest taki wiersz "Mowa ptaków" Tuwima, który szczególnie trafnie, według mnie, ukazuje naturalne piękno języka polskiego - jego współgranie z całym stworzeniem.
  doceń 2
 • pstro
  21.02.2019 13:22
  Wg Wańkowicza: cielęcina. Brzmi tak łagodnie i melodyjnie, że cudzoziemcy biorą je za wyznanie miłosne
  doceń 2
 • Krzysiek
  23.02.2019 19:34
  Filiżanka ... cudownie brzmiące polskie słowo :)
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama