107,6 FM

PiS prowadzi w sondażu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, trzy partie powyżej progu

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbywały się w lutym, PiS uzyskałby poparcie 37 proc. osób, które zamierzają wziąć w nich udział; PO - 20 proc., a Wiosna Roberta Biedronia 10 proc.; pozostałe siły polityczne nie przekroczyłyby progu wyborczego - wynika z sondażu Kantar Public.

Według Kantar Public chęć udziału w wyborach do europarlamentu wyraża 51 proc. badanych, z czego 19 proc. zadeklarowało, że zdecydowanie wzięłoby w nich udział, a 32 proc., że raczej by zagłosowało. Udziału w wyborach do PE nie planuje 36 proc. respondentów (15 proc. - raczej nie, 21 - zdecydowanie nie). Decyzji w sprawie głosowania nie podjęło jeszcze 13 proc. ankietowanych.

Spośród osób, które zadeklarowały chęć udziału w wyborach 37 proc. to zwolennicy PiS i jego koalicjantów - Solidarnej Polski i Porozumienia. Z sondażu wynika, że 20 proc. głosujących wybrałoby PO, a 10 proc. - Wiosnę.

Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyłyby natomiast Kukiz'15, SLD (oba ugrupowania uzyskały po 4 proc. poparcia wśród badanych), Nowoczesna (3 proc.), koalicja Wolności i Ruchu Narodowego (2 proc.) oraz Partia Razem (1 proc.). 1 proc. ankietowanych zadeklarowało ponadto wybór innej partii niż wymienione. 14 proc. jest zaś niezdecydowanych co do tego, na kogo oddadzą swój głos.

Jeśli te wyniki by się potwierdziły, to - według symulacji przeprowadzonej przez Kantar - PiS uzyskałby w europarlamencie 29 mandatów, PO - 15, a Wiosna Biedronia - 8.

Kantar Public przeprowadził sondaż w dniach 8 - 13 lutego 2019 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 973 pełnoletnich mieszkańców Polski (preferencje partyjne: N=477 - osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach). Zastosowano technikę wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

« 1 »
 • Czytelnik
  21.02.2019 17:17
  To jeszcze sondaż przed zepsuciem relacji zarówno z Iranem jak i Izraelem. Przed tym jak wyszło na jaw okradanie Polskiego Czerwonego Krzyża.
  doceń 5
 • Krajcok
  21.02.2019 18:48
  Brawo Prawi i Sprawiedliwi, rechrystianizujcie tę zgniłą Europę :)
  doceń 1
 • A.G.
  21.02.2019 23:24
  Sondaż przedstawiony przez redakcję Wiary za PAP jako "najnowszy" jest już przeterminowany i nieaktualny, ponieważ nie uwzględniono w nim Koalicji Europejskiej, która zawiązuje się na potrzeby wyborów do PE. PO nie startuje więc osobno, ale razem z SLD, partią Teraz, Zielonymi, a być może też z Nowoczesną i PSL (te dwa ostatnie ugrupowania jeszcze nie zdecydowały, ale rozważają taką opcję). Kantar Public przeprowadził swoje badanie 8-13 lutego. Kiedy powstała Koalicja Europejska? Apel o jej uformowanie jest datowany na 1 lutego. Podpisała go grupa byłych premierów i szefów MSZ. 16 lutego do Koalicji Europejskiej przyłączyło się SLD. 17 lutego dołączyli Zieloni. Partia Teraz zrobiła to 18 lutego. Władze Nowoczesnej i PSL mają wkrótce podjąć decyzję. Z kolei w nowym sondażu IBRiS dla Radia ZET (przeprowadzonym w dniach 18-19 lutego) Koalicja Europejska poszerzona o Nowoczesną i PSL zdobyła 38,5 proc. głosów, zaś PiS 34,7 proc. głosów.

  doceń 2
 • gosc
  22.02.2019 02:46
  A z którego dnia jest ten sondaż? I dlaczego nie uwzględniono w nim koalicji europejskiej?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama