107,6 FM

Prezydent Andrzej Duda: Rosja pogłębia stan zagrożenia w naszej części Europy

Rosja w ostatnich latach przejawia tendencje imperialne i pogłębia stan zagrożenia w naszej części Europy; obserwujemy to z niepokojem, ale staramy się też na to odpowiadać poprzez współpracę militarną, w zakresie bezpieczeństwa, czy współpracę energetyczną - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Duda przekazał, że podczas spotkania z prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, wyraził satysfakcję, że polscy piloci strzegą w tej chwili litewskiego nieba w ramach kolejnej edycji Baltic Air Policing. "To jest dla mnie radość, że nasza obecność pogłębiająca bezpieczeństwo Litwy jest na tym litewskim niebie widoczna" - dodał prezydent.

Innym tematem rozmów była - jak poinformował - sytuacja na Ukrainie. "Nasze stanowiska są w tym zakresie jednoznacznie. Uważamy, że nie ma innej drogi - okupacja Krymu, jak i okręgów Ługańskiego, Donieckiego musi zostać zakończona. Rosja musi się stamtąd wycofać" - oświadczył Andrzej Duda.

"Obserwujemy przebieg kampanii wyborczej na Ukrainie, zobaczymy jakie będą rozstrzygnięcia, to decyzja narodu ukraińskiego, to decyzja tamtejszych wyborców" - mówił prezydent.

Prezydenci Polski i Litwy poruszyli także temat relacji z Białorusią. "Mamy te same z panią prezydent niepokoje co do tego, na ile będzie się utrzymywała, czy pogłębiała suwerenność Białorusi, jeżeli chodzi o jej wschodniego sąsiada, który - niestety - ostatnimi laty przejawia wyraźne tendencje imperialne. I tak naprawdę pogłębia stan swoistego zagrożenia w naszej części Europy, co obserwujemy z niepokojem, ale na co staramy się też odpowiadać chociażby poprzez współpracę militarną, w zakresie bezpieczeństwa, czy współpracę energetyczną" - mówił Duda.

« 1 »
 • Czytelnik
  21.02.2019 16:48
  To nie jest dobry moment na psucie relacji z wszystkimi sąsiadami. Potrzebujemy zmiany polityki rządu, jak najszybszej, głębokiej zmiany.
  doceń 3
 • wujek_Olek
  21.02.2019 16:55
  Panie Duda, to przecież NATO czuje "Drang nach Osten (parcie na wschód)" niemal godne III. Rzeszy, i okrąża Rosję, "Lebensraum im Osten (przestrzeń życiowa na wschodzie)", nie odwrotnie. To USA ma -eksterytorialne- bazy wojskowe dookoła świata. Kto tu "imperialistą"?
  doceń 3
 • Maryja!
  21.02.2019 17:41
  Ameryka żeby bronić pozycji hegemona musi posiadać potencjał do prowadzenia 3 wojen jednocześnie. Uważa się że obecnie jest to 2,5 wojny.
  doceń 0
 • xbo
  21.02.2019 17:52
  BZDURY!!!
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama