107,6 FM

Kardynał Cupich: Biskupi byli często ślepi wobec pedofilii

Biskupi byli często "ślepi" wobec pedofilii i wyrządzonych krzywd - powiedział w piątek metropolita Chicago kardynał Blase Cupich w wystąpieniu w czasie trwającego w Watykanie szczytu na temat ochrony nieletnich w Kościele. Przewodniczy mu papież Franciszek.

Arcybiskup amerykańskiej metropolii mówił w drugim dniu historycznego spotkania: "Matki i ojcowie wezwali nas, byśmy zdali sobie sprawę z tego, że nie są w stanie zrozumieć tego, że my, biskupi i przełożeni zakonów, byliśmy często ślepi w obliczu skali i krzywd wyrządzonych przez wykorzystywanie seksualne nieletnich".

Kardynał Cupich poinformował, że rodzice dzieci domagają się dwojakiego rodzaju działań ze strony Kościoła: "nieustannych wysiłków, by wykorzenić wykorzystywanie seksualne ze strony duchowieństwa oraz odrzucenia mentalności klerykalnej, która często powodowała nadużycia".

"Niestety - jak przyznał hierarcha - wiele osób, nie tylko wykorzystywanych i ich rodziców, ale generalnie wiernych zadaje sobie pytanie, czy my, przywódcy Kościoła, w pełni rozumiemy rzeczywistość, zwłaszcza gdy widzą niewielką uwagę dla wykorzystywanych dzieci albo gorzej, gdy nadużycia są ukrywane, by chronić agresora czy instytucję".

Metropolita Chicago oświadczył, że Kościół musi być jak "zbolała matka"; "złamana przez cierpienie, pocieszająca w obejmującej miłości".

Następnie wymienił cztery zasady, zgodnie z którymi należy dokonać zmian w Kościele. Wyjaśnił, że chodzi o dogłębne i całkowite wysłuchanie ofiar, by zrozumieć ich doświadczenia, odnowę w duchu kolegialności, towarzyszenie ofiarom oraz potwierdzenie roli świeckich w Kościele i ich wkładu w wyeliminowanie "straszliwej rzeczywistości wykorzystywania seksualnego".

Trzeba "kategorycznie odrzucić tuszowanie i rady, by dystansować się od ofiar z powodów prawnych ze strachu przed zgorszeniem, co uniemożliwia prawdziwe towarzyszenie" wykorzystywanym - mówił kardynał Cupich.

Położył nacisk na konieczność stworzenia nowych ram prawnych, dotyczących odpowiedzialności biskupów oraz jasnych procedur usuwania ich z urzędu w przypadku ich winy. Apelował o ustalenie reguł prowadzenia postępowań wobec biskupów.

W szczycie w Watykanie udział bierze prawie 200 przewodniczących episkopatów z całego świata i przełożeni generalni męskich i żeńskich zakonów. Na czele delegacji polskiego Kościoła stoi wiceprzewodniczący KEP arcybiskup Marek Jędraszewski.

« 1 »
 • Tomaszszcz
  22.02.2019 17:02
  Kardynał Blase Cupich, wyznaczony przez papieża Franciszka w 2014 roku na przewodniczącego diecezji Chicago, powiedział, że w jego diecezji nie prowadzi się polityki odmawiania sakramentów czy pogrzebów ludziom żyjącym w jawnych związkach homoseksualnych.  Prowadzący program WTTW Chicago Tonight Phil Ponce poruszył kwestię dekretu biskupa Thomasa Paprockiego zabraniającego przyjmowania Komunii Świętej i udzielania pogrzebów osobom, które zawarły homo-małżeństwa. Zapytał biskupa Cupicha o jego stanowisko w tej kwestii. Ten odpowiedział, że nie zamierza wypowiadać się na temat „polityki innych diecezji”. Jednak podkreślił, że „nie jest to nasza polityka”.  Tymczasem pasterz archidiecezji chicagowskiej boryka się z oskarżeniami o przychylność wobec „lawendowej mafii” w Kościele. Wielokrotnie przekonywał, że problem nadużyć seksualnych wynika z klerykalizmu, a nie homoseksualnych praktyk. W jednym przypadku posunął się do skierowania na badania psychiatryczne kapłana, który spalił tęczową flagę.  Z kolei w kwestii pseudomałżeństw homoseksualnych w kwietniu 2016 roku kardynał Cupich w wywiadzie dla „Chicago Tribune” skrytykował „czarno-białe” podejście do duszpasterstwa. Stwierdził, że lepiej „uznać, że życie ludzi jest bardzo skomplikowane, istnieją okoliczności łagodzące, (czynniki) psychologiczne, ich własna historia, a może nawet (czynniki) biologiczne”. Stwierdził, że taka postawa nie wiąże się z pomniejszaniem ideałów.  W październiku 2015 roku, przy okazji Synodu Rodziny, arcybiskup Cupich mówił dziennikarzom w Watykanie, że „sumienie jest nienaruszalne i musimy je szanować przy podejmowaniu decyzji”.

  Zapytany o Komunię dla par homoseksualnych, duchowny odparł, że homoseksualiści „też są istotami ludzkimi, mają sumienie, a moja rola pasterza polega na pomocy w rozpoznawaniu woli Bożej przy obiektywnym patrzeniu na moralne nauczanie Kościoła”.  CNSNews.com wielokrotnie pytał archidiecezję w Chicago, czy kardynał Cupich popiera nauczanie Kościoła katolickiego, stanowiące, że akty homoseksualne są „wewnętrznie nieuporządkowane” oraz że nie można ich zaakceptować w żadnych okolicznościach. Jednak biuro kardynała odmówiło udzielenia odpowiedzi.
  doceń 11
 • kama
  22.02.2019 17:02
  Dopóki Watykan i hierarchia nie wskaże PRAWDZIWYCH przyczyn tych tzw. nadużyć, dopóty wszystkie zebrania czy synody będą tylko pustą gadaniną. A powodem jest rozwiązłość wielu duchownych, którym w seminariach nie wpaja się zasady życia w czystości. Wręcz przeciwnie, głosi się tam freudowskie pomysły, jakoby czystość była szkodliwym tłumieniem. Innymi słowy - w formacji przyszłych kapłanów praktycznie neguje się przykazanie "nie cudzołóż". W najlepszym razie bagatelizuje się.
  doceń 9
 • Kopyrda
  22.02.2019 17:12
  Po to, aby zamiesc soc pod dywan, trzeba to najpierw zobaczyc. Wiec o slepocie tutaj nie moze byc mowy.
  doceń 2
 • podaję nick
  22.02.2019 20:11
  Ze względu na tego prelegenta w ogóle nie wierzę, że watykański szczyt cokolwiek zmieni w kwestii homoseksualizmu wśród duchowieństwa.
  doceń 11

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama