107,6 FM

Savoir-vivre w Kościele?

Co wolno, a czego nie należy robić w murach świątyni i poza nimi?

Co zrobić, gdy podczas Mszy św. osoba obok nas przeszkadza innym? Upominać czy udawać, że nie widzimy? – zastanawia się w najnowszym „Gościu Niedzielnym” Agata Puścikowska.

– Upominam, jeśli nie mogę kompletnie się skupić na Mszy św., bo np. ktoś gada za moimi plecami – odpowiada na to pytanie pisarka, dziennikarka i teolożka, dr Elżbieta Wiater. – Oczywiście grzecznie. Jedni cichną i przepraszają. Inni są impregnowani na prośby. W Krakowie, gdzie mieszkam, trzeba się przyzwyczaić, że poza nabożeństwami kościoły zwiedza wiele turystów, a to nie sprzyja ciszy.

Czy zabierać małe dzieci na Eucharystię? Jak zachować się w kolejce do spowiedzi? Jak ubrać się na Mszę? Kiedy i w jakich okolicznościach wierny i kapłan mogą mówić sobie na „ty”? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w artykule „Savoir-vivre w Kościele?”.

Czytaj:
Savoir-vivre w Kościele?
oraz w najnowszym wydaniu „Gościa Niedzielnego”

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • tomak
  22.02.2019 20:10
  Kościół to nie kawiarnia, tam mieszka Bóg. Tam nie wolno z sąsiadem gadać ani się witać, ani odbierać telefonu. Księża nie powinni się bać takich ludzi i wyjaśniać co można a czego nie można w kościele. Kościół zawsze pełnił rolę wychowawczą wobec wiernych, teraz tego zaniechał. Księża się boją.
 • Stanisław_Miłosz
  22.02.2019 20:28
  "odpowiada na to pytanie pisarka, dziennikarka i teolożka, (...)"

  Fajnie, tylko nie "teoloszka". Proszę nie kaleczyć języka polskiego Niech normy poprawności "równościowej" (czyli "norm" języka liberolewactwa) nie zastępują norm językowych.

  Po to się imiona męskie i żeńskie w języku polskim różnią, a imiona i nazwiska odmieniają, by nie prowadziło to do nieporozumień.

  I trzymajmy się tego, trzymajmy Reya, Kochanowskiego, Mickiewicza, a nie Gramschiego i Spinellego.
 • m1a
  24.02.2019 09:19
  To nie jest aż tak banalny problem jak mogłoby się wydawać. To prawda, że niektórzy ubierają się do Kościoła tak, że aż wstyd. Latem kobiety ubrane jak na plażę, i to często nudystów, mężczyźni sandały bez skarpet,bezrękawniki, no po prostu tra ge dia. Nie umiem na to patrzeć, nie mówiąc o zrozumieniu.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama