107,6 FM

Województwo śląsko-małopolskie czy śląskie?

Czy województwo śląskie zmieni swoją nazwę na śląsko-małopolskie? Dotarliśmy do inicjatorów pomysłu. Pytaliśmy też w tej sprawie marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego.

Województwo śląsko-małopolskie czy śląskie?   10 stowarzyszeń - z Podbeskidzia, Częstochowy i Zagłębia Dąbrowskiego postuluje zmianę nazwy województwa. Sygnatariusze petycji do wojewody i marszałka, chcieliby, aby obecne województwo śląskie zmieniło nazwę na śląsko-małopolskie. Jak przekonują, połowa powierzchni obecnego województwa to obszary inne niż Śląsk. Pod apelem podpisało się również Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. A co na to sami mieszkańcy Sosnowca?


 Zwolennicy wprowadzenia podwójnej nazwy argumentują, że takie rozwiązania stosuje się zarówno w Polsce (województwo warmińsko-mazurskie), jak i za granicą (Badenia-Wirtembergia). Dlaczego ich zdaniem trafniejszą nazwą byłoby województwo śląsko-małopolskie?

- argumentował Stanisław Czekalski ze Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Petycja została przekazana do Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego.

Marszałek województwa śląskiego: to nieprawda

Pomysłodawcy petycji do wojewody i do marszałka argumentują, że nie wszystkie ziemie leżące w granicach województwa to Śląsk a politycy powinni uwzględniać interes wszystkich mieszkańców. Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski potwierdził Radiu eM, że wpłynęło do niego takie pismo.


Inicjatorem akcji jest stowarzyszenie Beskidzki Dom z Bielska-Białej. - Inicjatywa jest spowodowana tym, że czujemy się dyskryminowani - mówi wprost Grzegorz Wnętrzak ze stowarzyszenia 'Beskidzki Dom'.


 Swoją petycję stowarzyszenia wysłały również do prezydenta i do premiera.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama