107,6 FM

Rekolekcje dla katechetów w duchu lectio divina

W weekend kończący ferie zimowe kilkudziesięciu katechetów przeżywało w Kokotku rekolekcje ze Słowem Bożym. Prowadził je ks. Rafał Ziajka, salwatorianin z Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.

Rekolekcje "Nauczycielu dobry" dla katechetów i wychowawców odbywały się przez cały weekend w Oblackim Centrum Młodzieży w Kokotku. To były już drugie rekolekcje w duchu lectio divina, które ks. Ziajka prowadził w diecezji gliwickiej - w zeszłym roku odbywały się w Reptach Śląskich i poświęcone były przypowieści o miłosiernym Samarytaninie.

- Perykopą jest spotkanie bogatego człowieka z Jezusem - fragment o bogatym młodzieńcu, jak jest popularnie nazywany. Ale kanwą trzech dni rekolekcyjnych jest moment, kiedy ktoś przychodzi do Jezusa i nazywa Go dobrym Nauczycielem, ale też spostrzega, kim Jezus jest w jego życiu - tłumaczy rekolekcjonista.

W konferencji wprowadzającej do niedzielnej Ewangelii (Łk 6, 27-38), w której Jezus naucza, jak z miłością konfrontować się z bliźnim, ks. Ziajka podał m.in. przykład szermierki, gdzie zawodnik, aby wygrać, powinien nie tylko atakować, ale też umieć się odsunąć przed szpadą.

- Różne doświadczenia życiowe powodują, że łatwo zaostrzyć swój język. Ale Jezus uczy nas, żeby w obliczu trudnych sytuacji, np. wyzwań szkolnych, nie wchodzić w nie jak w pojedynek, lecz by - tak jak On - konfrontować człowieka z prawdziwymi motywacjami jego serca. To może przydawać się również w katechezie, żeby umieć odpowiadać ewangelicznie. Zwłaszcza, że niewątpliwie jest to moment, w którym młodzi ludzie po raz pierwszy przychodzą z ważnymi pytaniami - zauważa ks. Ziajka.

W rozważaniu Słowa Bożego metodą lectio divina mogą pomóc kolejne odcinki cyklu "Nowa Jakość Życia" dostępne na stronie internetowejna YouTubie.

Nowa Jakość Życia - odc. na 7 Niedzielę Zwykłą
studio katolik

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama